Cinsel Sağlık

VAJİNOPLASTİ

0
vajinoplasi

Pek çok kadının cinsel hayatının ilk başladığı zamana göre yıllar içerisinde vajinasında genişleme bolluk hissi ve penisi tam kavrayamama gibi şikayetlerin olduğunu bizlere ifade etmektedirler.

Vajina ilerleyen yaş, cinsel ilişki, normal doğum, kürtaj, sık kilo alıp verme gibi nedenlerle genişleyebilir.

En sık genişleme nedeni normal doğumlardır. Uzun süren zor ve kontrolsüz travmatik normal doğumlar vajina içi kas ve bağ dokusunda yırtıklara yol açarak vajinada kalıcı şekilde genişlemelere neden olur. Ayrıca normal doğum olarak takip edilen ancak doğumun uygun olmayacağı anlaşılır.

Eylem esnasında sezaryana alınan vakalarda vajina genişlemesi görülebilir. Bazı kadınlarda yapısal olarak kas ve bağ dokusu yapısal ve genetik olarak elastikiyet kaybına neden olarak vajinada genişliğe neden olabilir. Bazı doğum yapmamış kadınlarda da vajina bağ dokusu elastikiyeti genetik olarak fazladır. Bu kişiler normal şekilde doğum yapmamış olsalar bile cinsel ilişki esnasında vajinalarında genişleme gevşeme hissedebilirler.

Vajinanın yapısının bozulduğu diğer durumlar kronik kabızlık, aşırı kilo alma ve verme sonucu bağ dokusundaki gevşeklikler, sigara içilmesi, hormonal bozukluklar, doğuştan yapısal bozukluklar ve doğuştan vajina kas dokusu zayıflıklarıdır. Genişleyen vajinanın yeniden eski formunu kazandırmak amacıyla yapılan ameliyatlara vajina daraltma ameliyatı veya vajinoplasti operasyonu adı verilmektedir. Bu operasyon cinsel fonksiyon bozukluğunu giderip cinsel ilişki sırasında uyumu artırmaktadır aynı zamanda kabızlık ve idrar kaçırma problemlerini de çözüm getirmektedir.

Vajinanın zaman içinde genişlemesi ilişki sırasında tam olarak kavrayamaması ve bunun sonucunda cinsel tatmini tam olarak sağlayamamasına neden olmaktadır. Pek çok çift normal doğumdan sonra cinsel hayatlarının eskisi gibi olmadığını ifade etmektedirler.
Yapılan normal doğum veya doğumlar vajina içinde genişlemelere neden olmakta ve bu durum hem erkek hem kadın partner de cinsel ilişki sırasında hazzı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca vajina genişlemeye bağlı olarak cinsel birleşme anında ortaya çıkan sesler çiftlerde konsantrasyon kaybına neden olmakta. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında haz azalmaktadır. Tüm bu sebeplerle birlikte cinsel ilişki sıklığı gittikçe azalan çift zamanla seksin daha az olduğu yada olmadığı evliliğe yada birlikteliğe doğru gitmektedir.

Vajinoplasti sonrası vajina daralacağı için özellikle ilk etapta erkeğin alacağı haz oldukça artmaktadır. Kadınlarda ise ilk birkaç ay sonrası vajina girişinin ve tüm vajinanın daralması ile penisin mekanik teması ile vajen üst duvarının girişe yakın kısmındaki G noktası olarak tabir edilen bölgenin uyarılması ile vajinal orgazm kalitesinde ciddi bir artış sağlanmaktadır. Ayrıca darklık ve sıklığa bağlı olarak klitorisin cinsel ilişki esnasında baskıya bağlı yarısıda artacak ve cinsel ilişkinin kalitesi her iki taraf için artacaktır. Bunlarla birlikte genişlemiş vajinadan ilişki esnasında çıkan hoşnutsuzluk yaratan sesler olmayacak ilişkiye konsantrasyon artacak cinsel öz güveni cinsel hayatına ilk başladığı dönemlere yakın olacaktır. Vajina daraltma ameliyatlarının bu bölgenin anatomisine hakim deneyim sahibi jinekolojik hekimler tarafından yapılması gereklidir.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/vajinoplasti/

Hamile Kalmak İçin Pozisyonlar

Previous article

HPV ve Kanser: Takdir Edilmemiş Bağlantı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.