Cinsel Sağlık

Varikosel Nedir?

0
Varikosel-Nedir

Varikosel testis toplar damarlarında ergenlik döneminden başlayarak ortaya çıkabilen genişleme, varisleşmedir. Varikosel tüm erkeklerin %15’inde görülür ve erkekte  sık rastlanan kısırlık nedenlerinden biridir.

Varikosel Neden Olur?

Testisler anne karnındaki gelişim esnasında böbrekler ile aynı seviyede oluşur ve zamanla aşağıya doğru hareket ederler. Bu hareket sırasında kasık kanalından geçerek karnın dışına çıkarlar ve genellikle doğum öncesinde torbaya inerek yerleşirler. Bu göç esnasında testisler damarlarını da beraberlerinde taşırlar; bu nedenle sol testisin ana toplar damarı direk olarak sol böbreğin toplar damarına dökülür. Ayakta durduğumuzda dik bir kolon oluşturan bu toplar damarın etrafında bacaktaki damarlar gibi onları sıkıştırarak pompalayan kaslar da olmadığı için varisleşme sık görülür. Ven adı verilen toplar damarların içinde check-valf mekanizması oluşturan kapakçıklar ven çapındaki genişleme ile yetersiz kalır ve ters akışı engelleyemez. Bu durumda derin bir nefes alma, bir ağırlık kaldırma gibi karın içi basıncı arttıran hallerde kan testise doğru geri akarak testis çıkışındaki basıncı arttırarak testis içindeki kan akımını yavaşlatır ve fonksiyonlarını etkiler.

Varikosel Zararlı mıdır?

Varikosel ergenlik yaşlarında başlar, olumsuz etkileri yıllar içinde giderek artar ve zamanla; kısırlık nedeni, testise, kasığa, bacağa vuran ağrılar nedeni, ergenlik çağında testisin küçük kalmasına veya zaman içinde giderek küçülmesinin nedeni ve bu küçülmeye bağlı erkeklik hormonu salgısı azalması nedeni olabilir.

Varikosel etkilerini yıllar içinde arttırarak gösterir, ilk çocuk olsa bile ikinci çocuk olmayabilir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konulur?

Varikosel teşhisi deneyimli bir uzmanın muayenesi ile beraber doppler ultrason yapılarak konulmalıdır. Her varikosel hastası sperm analizi yaptırmalı ve sperm sayısı, hareketliliği ve şekil bozukluğunu öğrenmelidir (sperm bozukluğu çeşitli yelpazede olabilir normalden azospermiye kadar). Sadece ergenlik öncesi ya da ergenlik esnasında sperm veremeyecek hastalardan istenmemelidir.

Erken Boşalma Nedir?

Previous article

Kış Mevsimi Hamileleri İçin Sağlıklı Beslenme Önerilerinanne Adaylarına Kış Mevsimine Hazırlık Uyarıları

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.