Cinsel Sağlık

Kondom Hakkında İlginç Bilgiler

0

Kondom; kılıf, takke, prezervatif gibi kimi komik, kimi bilimsel görünen hatta bazende burada telafuz etmek istemeyeceğimiz bir çok isme sahiptir

Kondomun icadına çok şey borçlu olduğumuz için,  tarihini ve bazı ilginç gerçekleri sizlerle paylaşmak istedik. Seks ve cinsel sağlık konusundaki söylemler son 50 yılda olumlu bir şekilde iyileşmiş olsa da, hala insanlığın katetmesi gereken uzun bir yolu var. Özellikle kadınların prezervatif alırken ve taşırken maruz kaldıkları damgalama ve çekinceleri hususunda halan çok gerideyiz.

Pek çok gence seksle karşılaştıklarında yapmaları söylenen şey hala cinsel perhizdir, ancak cinsel perhizi vaaz etmek cinsel eğitime yaklaşmanın çok gerçekçi bir yolu değildir. Bunun yerine, prezervatiflerin doğru kullanıldığında cinsel sağlıkta büyük ve önemli bir fark yarattığı gerçeğine odaklanmalıyız.

Başlangıçta prezervatifler kauçuktan yapılmazdı

Aslında, çeşitli “ilaçlara” batırılmış ketenler, ilk prezervatiflerin yapıldığı şeydi. Kuzularınki gibi hayvan bağırsakları da kullanıldı. Kulağa pek hoş gelmiyor öyle değil mi?

yüzyılda popüler olduklarında herkes onları kullanmayı seçmemişti

Prezervatifler sadece orta ve üst sınıfların kullanımı için mevcuttu. Bunun nedeni, onları karşılayabilecek maddi güce sahip olmalarıydı, ayrıca alt sınıfta da cinsel sağlık konusunda eğitim eksikliği vardı. Sex işçileri için bir prezervatifin maliyeti 3 aylık çalışmaları karşılığı bir meblağa denk geliyordu. Prezervatifler barlarda, berberlerde, eczanelerde, açık hava pazarlarında ve tiyatrolarda satılırdı.

İlk kauçuk kondom 1855’te üretildi.

Kauçuk vulkanizasyon işlemi (doğal kauçuğu veya ilgili polimerleri kükürtle ısıtarak daha dayanıklı malzemelere dönüştürmek için kimyasal bir işlem) 1839’da Charles Goodyear tarafından icat edildi. 1850’lerin sonunda, diğer birçok ürünün yanı sıra birkaç büyük kauçuk şirketi kauçuk kondomların seri üretimine başladı. Kauçuk kondomların ana avantajı, yeniden kullanılabilir olmalarıydı ve bu da onları uzun vadede daha ekonomik bir seçim haline getirdi.

Avrupada dahi insanlar hala prezervatif almaktan utanıyor

Fusion Condoms tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılan İngilizlerin %56’sının onları satın almaktan utandığını buldu. Bu oran erkeklerde yüzde 54’ken, kadınlarda yüzde 57 idi.

Prezervatif kullanmak hakkında konuşmak, yaştan bağımsız olarak yine insanların çekindiği bir şeydir.

FPA’ya (Aile Planlaması Derneği) göre, insanların %61’inin yeni bir cinsel partnerle prezervatif hakkında konuşmayı zor bulduğunu gösteriyor. Bunların %70’i bunu utanç verici buluyor ve %36’sı prezervatif kullanma olasılığını azalttığını söylüyor.

Bir prezervatif için ilk televizyon reklamı, 1975 yılında Trojan adlı bir prezervatif şirketi tarafından yapıldı.

Aile planlaması için prezervatif kullanımını teşvik eden reklam, zamanının çok ötesinde idi.

Alman Ordusu, askerleri arasında prezervatif kullanımını teşvik eden ilk organizasyon oldu.

Ayrıca Avrupa, Avustralya ve Kanada’ya en büyük ihracatı da Almanya yapmaktaydı. Amerikan ordusunun 20. yüzyılın başlarında yaptığı araştırmalar, askerlere prezervatif sağlamanın cinsel yolla bulaşan hastalık oranlarını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. İngiltere, askerlerine Avrupa’da prezervatif sağlamayan ve kullanımını teşvik etmeyen tek ülkeydi.

İngiltere, kayganlaştırıcılı kondomları icat eden ilk ülkedir

İlk kayganlaştırıcılı kondom 1957’de İngiltere’de piyasaya sürüldü. Bu, kullanıcılar için daha sorunsuz ve daha iyi bir deneyim sağladı…

DKT Mart 2009 dan bu yana Türkiye de hayatımızda

Silky Kiss ve Fiesta markalı kondomları, geniş ürün yelpazesi, renkli, tırtıklı, aromalı, geciktiricili, ekstra kayganlaştırıcılı gibi modelleri ile mart 2009 dan bu yana Türkiyede uygun fiyatı ile de beğenilerek kullanılmaktadır. Kaliteden ödün vermeden cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için DKT ürünlerini tavsiye etmekteyiz.

Acil Kontrasepsiyon Nedir?

Previous article

Rahim İçi Araç (RİA) Hakkında Yanlış Bilinenler ve Gerçekler

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.