Cinsel Sağlık

HPV ve Kanser: Takdir Edilmemiş Bağlantı

0
hpv-ve-kanser

Viral bir enfeksiyonun bir dizi farklı kansere yol açabileceğini biliyor muydunuz? Bu size bir sürpriz olarak gelirse, yalnız değilsiniz. 

Aslında, yeni bir araştırmaya göre, birçok insan, insan papilloma virüsü (HPV) olarak adlandırılan ortak bir viral enfeksiyonun, cinsel organların yanı sıra anüs, ağız ve boğaz kanserine ve serviks kanserine neden olabileceği konusunda hiçbir fikre sahip değildir.

Viral enfeksiyonlar ve kanser

Bazı viral enfeksiyonlar ve kanser arasındaki bağlantı uzun yıllardan beri bilinmektedir. En köklü örneklerden bazıları hepatit C, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ve insan papillomavirüsü (HPV) içerir. Bu virüslerin ortak bir yanı, bağışıklık sisteminin onlarla savaşmakta zorlanıp enfeksiyonun kronikleşmesine izin vermesidir.

HPV ve kanser

CDC’ye göre HPV, ABD’de her yıl erkek ve kadınlarda yaklaşık 44.000 kansere neden oluyor. HPV ve kanser arasındaki bağlantıyı bilmek özellikle önemlidir, çünkü kansere en yakından bağlı birçok HPV enfeksiyonu suşunu önlemek için onaylanmış bir aşı vardır. Ve işe yarıyor: 2006 yılında ilk aşının onaylanmasından bu yana, HPV enfeksiyonu ve serviks kanseri oranları önemli ölçüde düştü.

Ne yazık ki, çok az sayıda çocuk ve genç yetişkin aşı almaktadır. Bağlantının uzun yıllardır bilinmesine rağmen, belki de farklı kanserlerle bağlantı konusunda farkındalık eksikliği düşük sayıların bir nedenidir. Serviks kanserinin yanı sıra, HPV aynı zamanda

  • ağız ve boğaz
  • penis
  • anüs
  • vajina ve vulva.

Daha fazla insan HPV ve kanser arasındaki bağlantıyı anlamışsa yardımcı olacaktır. Bir çalışmada son yayınlanan yılında JAMA Pediatri HPV ve kanser konusundaki bilgi hakkında ABD’de fazla 6200 yetişkin Anketin. İşte araştırmacıların buldukları.

  • 18-26 yaş arasındaki kadınların üçte ikisi ve erkeklerin üçte biri HPV’nin serviks kanserine neden olabileceğini biliyordu.
  • 18 ila 26 yaş arasındaki kadınların% 80’i ve erkeklerin% 75’i, HPV’nin penis, anüs ve ağız kanserlerinde rol oynadığını biliyordu.
  • Ancak, tüm yaş gruplarındaki yetişkinler arasında,% 70’ten fazlası HPV ile penil, anal ve oral kanserler arasındaki bağlantıyı bilmiyordu.

Açıkçası, HPV ve bunun yol açabileceği ciddi sorunlar konusunda büyük bir bilgi boşluğu vardır. Genç yetişkinler arasındaki bulgular özellikle dikkat çekicidir. Önümüzdeki yıllarda ebeveyn olduklarında, çocuklarına aşılama konusunda karar verenler olacaklar.

HPV aşısını kimler almalı?

Mevcut öneriler 11 ila 12 yaş arasındaki tüm erkek ve kız çocuklarına aşı yapılmasını önermektedir, ancak 9 yaşına kadar verilebilir. 12 yaşından sonra da verilebilir, ancak biri 15 yaşına kadar beklenirse, üç doz (iki yerine) ) önerilir. İdeal olarak, aşılama cinsel aktivite sırasında HPV virüsüne maruz kalmadan önce gerçekleşir, bu nedenle aşılamanın geciktirilmesi önerilmez.

Bir kişi şu anda aşılanmamışsa ne olur? CDC, 26 yaşına kadar olan herkes için yakalama aşıları yapılmasını önermektedir . 27 ila 45 yaşları arasındaki kişiler de aşı alabilir, ancak bunlar zaten HPV’ye maruz kalmış olabilir ve yararlanma olasılığı daha düşük olabilir.

Durumunuz ve tercihleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Kaynak: dktinternational.com.tr/hpv-ve-kanser-takdir-edilmemis-baglanti/

VAJİNOPLASTİ

Previous article

Penis Büyütme

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.