Estetik Cerrahi

Dermal Dolgu Maddelerini Denemeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

0

Vücudumuz yaşla birlikte doğal olarak değişir ve bu farklılıklar, yüzlerimizde veya elmacık kemiklerimizde eskisi kadar yüksek olmayan yeni kırışıklıkları içerebilir. Dermal dolgular, bunlardan memnun değilseniz bu yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu değişiklikler tamamen normaldir ve cildimizi destekleyen deri altı yağın bir kısmını kaybettiğimizde ortaya çıkar. Zamanla yüzümüzün ortasındaki cilt de kayarak yanaklarımızın biraz sarkmasına neden olur; dolgu, kaldırma ve destek eklemeye yardımcı olmak için kullanılabilir.  Ayrıca kırışıklıkları yumuşatmaya da yardımcı olabilir.

Birkaç dermal dolgu kategorisi vardır ve hepsi genellikle aynı şekilde uygulanır. Herhangi bir kozmetik veya tıbbi prosedürü seçmeden önce, sürecin neleri içerdiğini ve olası riskleri anlamak önemlidir.

Anlaşılır bir şekilde, pandemi sırasında bir doktorun muayenehanesine gitme konusunda endişeleriniz de olabilir. Ancak aşağıda, uzmanların dermal dolgular hakkında bilmeniz gerektiğini düşündüğü bilgileri bulacaksınız.

1. Dermal dolgu maddeleri tam olarak nedir?

İlk önce ilk şeyler: Dermal dolgu maddeleri, çizgileri ve kırışıklıkları düzeltmek için enjekte edilebilir ilaçlar olan Botoks ile karıştırılmamalıdır. Botox, kırışıklıkları azaltmak için kasları “dondurur”, dermal dolgu maddeleri ise pürüzsüz cilt ve kırışıklıklara yardımcı olmak için enjekte edilebilir implantlardır. Adından da anlaşılacağı gibi, bir iğne kullanılarak cildinizin altına enjekte edilirler.

FDA‘ya göre, dört dolgu kategorisi vardır. Her biri, yapıldıkları malzeme türüne göre adlandırılır:

Hyaluronik asit, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilir ve zaten cildinizde ve kıkırdağınızda bulunur. Genellikle hyaluronik asit ile yapılan dolgular 6-12 ay arası dayanır.

Kalsiyum hidroksilapatit kemiklerimizde bulunan bir mineraldir. Bu malzeme ile yapılan dolgular 18 aya kadar dayanır.

Poli-L-laktik asit, çözünebilir dikişler gibi tıbbi ürünlerin yapımında da kullanılan, biyolojik olarak parçalanabilen sentetik bir malzemedir. Bu dolgular iki yıla kadar dayanabilir.

Polimetilmetakrilat boncuklar vücudunuz tarafından emilemeyen tek dolgu maddesidir, yani sonuçlar kalıcıdır. Sadece ağız çevresinde kullanılırlar.

Bazı cilt bakım ürünlerinde ortak bir bileşen olarak tanıyabileceğiniz hyaluronik asit en popüler dolgu türlerinden biridir. Cildin nemi tutmasına yardımcı olduğu için hyaluronik asit yüzünüzün daha dolgun ve nemli görünmesini sağlayabilir. Losyonlarda nemlendirici olarak da kullanılır, ancak hiçbir krem ​​kaybedilen hacmi geri kazanamaz – bunu sadece enjekte edilebilir hyaluronik asit yapabilir. Juvéderm ve Restylane, duymuş olabileceğiniz iki popüler marka hyaluronik dolgu maddesidir.

2. Hangi dermal dolguyu deneyeceğimi nasıl bilebilirim?

İyi bir doktor sizin için ideal tedavi planını açıklayacaktır, ancak en doğal görünen sonuçların birden fazla dolgu türü gerektirebileceğini bilin. Her kategoride birçok farklı dolgu maddesi markası vardır ve ürünlerin nasıl kullanılması gerektiğine (yanakların doldurulması gibi) ve aktif içeriğin konsantrasyonuna göre değişiklik gösterir.

Örneğin, bir hyaluronik dolgu markası olan Restylane, beş farklı yoğunluğa sahiptir ve her biri farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Restylane Lyft daha büyük parçacık boyutlarına sahiptir – bunları bir temelin tuğlaları gibi düşünebilirsiniz. Bu daha büyük parçacıklar inceltilmiş elmacık kemiklerini “yeniden yapılandıracak” ağırlığa sahipken, Restylane Silk’te olduğu gibi daha küçük parçacık boyutu, ince çizgileri ve dolgun dudakları ele almak için daha iyi çalışır.

3. İnsanlar neden dermal dolgu alır?

Hastaların estetik cerrahiye başvurmadan “sadece biraz daha iyi görünmek istedikleri” için hekimlere başvurduğu bilinmektedir. Medikal estetik hekimleri hastalarının normalde hallerinden memnun olduğu, hacim eklemek ve kırışıklıkları gidermek için dermal dolgu maddeleri kullandığını söylüyor.

Doktorlar, dermal dolgu maddelerinin özellikle popüler olduğunu, çünkü hastaların muayenehaneden ayrılmadan önce görünümlerinde farklılıklar gördüklerini söylüyor. Genellikle insanlar Botoks gibi diğer cerrahi olmayan işlemlerden istenen değişiklikleri birkaç gün sonra fark ederler.

Unutulmaması gereken bir şey: Dermal dolgu maddeleri, vücut şekillendirme prosedürleri için bakanlık onaylı değildir. Başka bir deyişle, göğüslerinizin veya poponuzun boyutunu büyütmek için kullanılmamalıdır.

4. Dolgu yaptırmadan önce ne gibi önlemler almalıyım?

Muhtemelen söylemeye gerek yok, ancak herhangi bir tıbbi prosedürü düşünürken güvenlik en büyük önceliğiniz olmalıdır. Dermal dolgu maddeleri güzellik salonları vb. bulunsa da, herhangi bir enjektabl tedavi için yalnızca lisanslı ve eğitimli doktorları görmelisiniz. Enjeksiyonlar yanlış yapılırsa enfeksiyon, renk değişikliği ve topaklar gibi sorunlar için riskler vardır.

Bunun kozmetik bir prosedür olduğu düşünüldüğünde, anlaşılır bir şekilde sonuçlardan tatmin olmak istersiniz. İşini sevdiğiniz bir doktor bulmanın bir yolu, bunu yaptıran arkadaşlarınıza tavsiyelerini sormaktır.

5. Konsültasyon sırasında doktoruma ne sormalıyım?

Doktorlar “Bir hasta olarak her zaman önce bir konsültasyon istemeniz ve ardından hedefinizin ne olduğu ve [doktorun] size nasıl yardımcı olabileceği hakkında gerçekten konuşmanız gerektiğini düşünüyoruz” diyor. Yalnızca dermal dolgu istediğinizi düşünebilirsiniz, ancak bir uzman, belirli cilt tipinize ve hedeflerinize bağlı olarak başka bir tedavi veya tedavilerin bir kombinasyonunu önerebilir. Örneğin, çok fazla pigmentasyonunuz varsa doktorunuz lazer tedavisi kullanmanızı önerebilir.

Doktorlar, doktorun muayenehanesinden gerçek hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarının istenmesini tavsiye ediyor. Her uygulayıcının farklı felsefeleri, teknikleri ve deneyim seviyeleri vardır. İlk konsültasyon sırasında doktorunuzun eğitimi ve sertifikası hakkında soru sormaktan çekinmeyin.

Son olarak, siz ve doktorunuz gerçekçi sonuçlar ve beklentileriniz hakkında iletişim kurmalısınız – sonuçta bu sizin yüzünüzdür.

6. Dolgu maddelerinin olası yan etkileri nelerdir?

Cerrahi olmayan prosedürlerin bile riskleri vardır. Bilinen en yaygın yan etkiler arasında morarma, kızarıklık, ağrı veya şişlik yer alır ve bunların tümü iki hafta içinde geçmesi gerekir. Daha az sıklıkla, enjeksiyonlar, ilaçlar ve hatta cerrahi olarak çıkarılması gereken cilt altında kabarıklıklar olabilir.

Nadir olmasına rağmen, kazara bir kan damarına dolgu maddesi enjekte edilebilir ve bulanık görme veya kalıcı körlüğe yol açabilir. Cildiniz morarırsa ve çok ağrınız olursa doktorunuzu veya acil servisini aramalısınız – bunlar kan dolaşımınızdaki dolgunun iki olası işaretidir. Yine, bu yüzden prosedürü gerçekleştirme konusunda yetenekli deneyimli bir doktora görünmelisiniz.

7. Dermal dolgulardan kimler kaçınmalıdır?

Araştırmalara göre, dermal dolgu maddelerinin hamile veya emziren kişiler için güvenli olduğunu gösteren bir araştırma yok, bu nedenle bebek bekliyorsanız veya yakın zamanda bir çocuk sahibi olduysanız bunu ertelemek isteyebilirsiniz. Dikkate alınması gereken bir husus daha var: Bir diş temizliği veya diğer diş tedavilerinden hemen önce dolgu yaptırmaktan kaçının, diyor doktorlar. Bu prosedürler, dolgu maddelerini potansiyel olarak yanlış yerleştirebilecek yüzün baskı ve gerilmesini gerektirir. Konsültasyonunuz sırasında ileride diş tedavisi yapmanın ne zaman güvenli olduğu konusunda doktorunuza fikirlerini sorabilirsiniz.

8. Dermal dolgu maddelerinin maliyeti nedir?

Fiyat gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Ucuz dolgu maddesi için bir anlaşma görürseniz, şüpheci olun. “Dikkatli olmalısınız,” diyor doktorlar, sahte ve seyreltilmiş dolgu maddelerinin var olduğunu ekliyor. “Kutuyu görmeyi isteyin ve üzerinde bir güvenlik mührü bulun.” Bu dolgu maddelerinin fiyatı ihtiyaç duyulan ürün miktarına göre değişmektedir. American Society of Plastic Surgeons‘a göre 2019’da hyaluronik asit dolgu maddelerinin ortalama maliyeti şırınga başına 652 dolardı. Çoğu hastanın aradıkları sonuçları elde etmek için birden fazla şırıngaya ihtiyacı olduğunu tahmin ediyorlar.

9. Dermal dolgular kalıcı mıdır?

Dolgunun görünüşünden memnun değilseniz paniğe kapılmayın – çoğu durumda onu düzelttirebilirsiniz. Bir dermatolog, denge için ek dolgu maddesi enjekte edebilir veya türüne bağlı olarak onu tamamen çözebilir. Doktorlar, “Hyaluronik asit dolgu maddelerinin harika yanı, ürünü çözmek için bölgeye enjekte edilebilen bir enzim olmasıdır” diyor. “Sadece kaybolur.

Ancak ustalıkla enjekte edildiğinde dolgu doğal görünmelidir. Doktorlar, “Yapabileceğimiz değişiklikler o kadar ince ki, kimse fark etmeyecek” diyor.

10. Sonuçlar ne kadar sürer?

Dolgu maddelerinin çoğu kalıcı olmadığından, prosedürünüzün ardından sonuçları seviyorsanız doktorun ofisine geri dönmeniz gerekecektir. Yaklaşık altı ay sonra vücudunuz doğal olarak hyaluronik asit dolgu maddelerini parçalar. Bu nedenle, görünümü korumak için yılda bir veya iki kez rötuş yapmanız gerekir. Bununla birlikte, dolgu maddelerini bir veya iki kez denemek istiyorsanız, bu iyi bir haber çünkü etkiler uzun vadeli riskler olmadan kaybolacaktır.

Jinekolojik Kanser Semptomları

Previous article

Preeklampsi: Kalp Hastalığının Erken Bir Göstergesi

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.