Cinsel SağlıkKanser

Jinekolojik Kanser Semptomları

0
Jinekolojik Kanser Semptomlari

Hayatınızın herhangi bir evresinde jinekolojik kanser olup olmayacağınızdan emin olmanın bir yolu yoktur.

Bu nedenle, jinekolojik kanserin uyarı işaretlerini veya semptomlarını fark edebilmeniz için vücudunuza dikkat etmeniz ve sizin için neyin normal olduğunu bilmeniz önemlidir.

Sizin için alışılmadık bir vajinal kanamanız varsa, hemen bir doktorla konuşun. Menopoz sonrası herhangi bir vajinal kanamanın doktorunuza bildirilmesi gerekir. Henüz menopoza girmediyseniz ancak adetlerinizin ağır olduğunu, sizin için normalden daha uzun sürdüğünü fark ettiyseniz veya adetler arasında olağandışı kanamalar yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

İki hafta veya daha uzun süren ve sizin için normal olmayan başka uyarı işaretleriniz varsa da bir doktora görünmelisiniz. Semptomlara kanser dışında bir şey neden olabilir, ancak bilmenin tek yolu bir doktora görünmektir.

Belirti ve semptomlar herkes için aynı değildir ve her jinekolojik kanserin (rahim ağzı, yumurtalık, rahim, vajinal ve vulva kanserleri) kendine özgü belirti ve semptomları vardır. Bu semptomları şöyle özetleyebiliriz:

Rahim ağzı kanserleri: Anormal kanama ya da vajinal akıntı

Yumurtalık kanserleri: Anormal kanama ya da vajinal akıntı, hızlı doyma hissi ya da yeme güçlüğü, pelvik bölgede ağrı/basınç hissi, daha sık ya da ani idrara çıkma isteği ve/veya kabızlık, şişkinlik hissi, karın ya da sırtta ağrı.

Rahim kanserleri: Anormal kanama ya da vajinal akıntı, pelvik bölgede ağrı/basınç hissi.

Vajinal kanserler: Anormal kanama ya da vajinal akıntı, daha sık ya da ani idrara çıkma isteği ve/veya kabızlık.

Vulva kanserleri: Vulvada yanma, kaşıntı, ağrı ya da hassasiyet hissi, vulva renginde ya da cilt dokusunda kızarıklık, yara ya da siğil gibi değişiklikler.

HPV ve Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Yanlış Bilinenler ve Gerçekler

Previous article

Dermal Dolgu Maddelerini Denemeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.