Anne ve ÇocukKalp Sağlığı

Preeklampsi: Kalp Hastalığının Erken Bir Göstergesi

0

Preeklampsi, hamilelik sırasında kadınların yüzde 5-9’u için bir sorundur. Bu durum, kalp de dahil olmak üzere vücuttaki birçok sistemi etkiler ve hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Doktorlar, “Kimin preeklampsi geçireceğini henüz nasıl tahmin edeceğimizi bilmiyoruz,” diyor ve “Doktorunuzun kan basıncınızı, idrardaki proteini ve diğer semptomları izleyebilmesi için tüm doğum öncesi randevularınıza gitmeniz önemlidir.” Diye ekliyorlar

Preeklampsiye işaret edebilecek semptomlar baş ağrısı, bulanık görme, mide bulantısı ve sağ tarafta göğüs kafesinin altında ağrıdır.

Preeklampsili kadınların doğumdan sonraki 10 yıl içinde yüksek tansiyon geliştirme olasılığı dört kat ve kalp krizi geçirme olasılıkları iki kat daha yüksek olduğundan, doktorlar hastalarına hamilelikten sonra kalp sağlığını önlemeye yardımcı olabilecek kalp-sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerini tavsiye ediyor.

Doktorlar “Eskiden bebeği doğurmanın çare olduğunu düşünürdük, ama şimdi preeklampside, doğumun ilk tedavi olduğu bir durum olduğunu biliyoruz” diyor. “Kadınlar tipik olarak erken yetişkinlik dönemindedir ve preeklampsi ile komplike bir hamilelik geçirdiklerinde başka kardiyak risk faktörlerine sahip değildirler. Bazı kadınlar için preeklampsi, yaşamları boyunca kalp hastalığı için daha yüksek risk altında olduklarının tek göstergesidir. Hastalarımıza yaşam tarzınızı ilacınız olarak kullanmanın önemli olduğunu söylüyoruz.” diyorlar.

Doktorlar, gelecekteki gebeliklerle ilişkili riske gelince, preeklampsili hastalarına kesinlikle başka bir çocuk sahibi olabileceklerine dair güvence veriyorlar, ancak sonraki bir gebeliktede preeklampsi meydana gelebileceğini belirtiyorlar.

“Preeklampsi vaktinde gelişirse, nüks riski % 15 ila 18’dir” diyor. “37 haftadan önce preeklampsi geliştirirseniz, nüks riski % 25 ila% 40 daha yüksektir. Genel olarak, preeklampsi ilk gebeliklerde daha yaygındır ve daha çok vaktinde gebeliklerde ( 37-38 haftalarda) ortaya çıkar.”

Dermal Dolgu Maddelerini Denemeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey

Previous article

Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.