Cinsel Sağlık

Vazektomi Erkekliği Etkiler Mi?

0
Vazektomi

Spermlerin taşınmasında görevli kanalların testislerin çıkışından itibaren akımının engellenmesi işlemidir.

Vaz deferens adı verilen kanal bağlanır, kesilir veya içerisine tıkayıcı bir madde konur. Bu işlemler sonunda sperm üretimi devam etmesine rağmen dışarı çıkması engellenmiş olmaktadır.

Vazektomi işlemi ile erkeğin hormonal yapısı, cinsel istek durumu, penisteki sertleşme düzeyinde bir değişiklik olmaz. Yapılan işlem sadece testise yakın meni kanallarının bağlanmasıdır. Bu işlem sırasında penise ait damarlarda, sinirlerde yaralanma olmaz. Normal şartlarda meniyi oluşturan sekresyonun bir bölümü testisten (sperm) gelirken, spermi destekleyici bazı sıvılarda meniye prostattan eklenir. Meni miktarı 2-6 cc kadardır, bu miktarın % 50’si prostattan gelir, vazektomide meni kanalı testise yakın ve prostatın gerisinden bağlanır. Bu sebeple vazektomi sonrası kişide boşalma aynı şekilde olur fakat içerisinde hamileliği sağlayan sperm bulunmaz.

Bütün bu sebeplerle diyebiliriz ki vazektomi, erkeklik olarak belirttiğimiz, sertleşme, cinsel arzu, cinsel tatmin, boşalma hissi, meni gelmesi(sperm içermeden) gibi durumları etkilemez.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/vazektomi-erkekligi-etkiler-mi/

Erektil Disfonksiyon

Previous article

Kadınların Gözdesi “Hormonlu Spiraller”

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.