Cinsel Sağlık

Prezervatifin Kısa Bir Tarihi

0
prezervatifin-kisa-tarihi

Prezervatif kullanımı tarih boyunca dönemin siyasi ve kültürel tutumlarına bağlı olarak yükselmiş ve düşmüştür.

Prezervatifler malzeme ve yapımdaki gelişmelerde olduğu gibi, hastalık ve enfeksiyon anlayışımız da büyük rol oynamıştır. Ve neyse ki, tasarım yıllar içinde kesinlikle uzun bir yol kat etti.

Antik çağda prezervatif

Önde gelen Girit Kralı Minos, karısını ‘yılan ve akrep’le dolu olduğu söylenen sperminden korumak için ilişki sırasında bir keçi kesesi kılıfı kullandı. Bu, MÖ 3.000 civarındaydı.

Bu arada Asya’da, erken belgeler, Çin ve Japonya’da 15. yüzyıldan önce penis başı prezervatiflerinin (sadece penisin başını örten prezervatifler) sınırlı kullanımını göstermektedir. Çin’de yağlı ipek kağıttan veya kuzu bağırsağından yapılmış olabilirler, ancak Japonya’da kaplumbağa kabuğundan veya hayvan boynuzundan yapılmıştır. Ah.

Birkaç bin yıl ileri sarılmış ve Mısırlılar, farklı renklere boyanmış keten kılıfları insan sınıflarını ayırt etmek ve salyangoz ateşinden (şistosomiyazis) korunmak için kullanan Mısırlılar sayesinde gelişmeye başlamıştır.

Antik Romalılar sadece keten veya hayvan bağırsaklarını değil, bazen de katledilen savaşçılarının kaslarını prezervatif olarak kullandılar.

Popülarite artmaya başlar

Prezervatifler 18. yüzyıl boyunca daha iyi bilinir hale geldi. Pek çok muhalefete rağmen (Birleşik Krallık Parlamentosu’nun güvenli olmayan partnerlerle cinsel ilişkiye teşvik ettiği için prezervatif kullanımını yasaklama talepleri gibi), prezervatif pazarı istikrarlı ve hızlı bir şekilde büyüdü. Avrupa’daki barlarda, tiyatrolarda ve berberlerde bile satıldılar.

19.yüzyıla kadar, prezervatif kullanımı genellikle sadece üst sınıflarda, esas olarak işçi sınıflarında cinsel eğitim eksikliğinden dolayı meydana geldi.

“AIDS’in cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunun ve ondan korunmanın tek yolunun bariyer yöntemlerden geçtiğinin keşfi, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük prezervatif kullanımı artışına yol açtı.”

Lateks geliyor

Amerika’da Sanayi Devrimi sırasında kauçukla imalat başladı ve 1839’da Charles Goodyear kauçuk vulkanizasyonu icat etti. Kauçuktan yapılan ilk prezervatifler 1855’te yapıldı ve 1860’larda kauçuk prezervatifler seri olarak üretilmeye başlandı. Deri prezervatifleri hala daha popülerdi çünkü daha ucuzlardı ve eski kauçuk olanlar düşme eğilimindeydi.

1920’de lateks geldi, su içinde süspansiyon haline getirilmiş kauçuk ile bir işlem kullanılarak yapıldı. Lateks prezervatifler daha ucuz ve üretimi daha kolaydı ve bu nedenle popülerlik açısından deri prezervatiflerinin yerini aldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Avrupa’da askerlerine prezervatif sağlamayan tek ülkeler Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere idi ve savaşın sonunda Amerikan ordusunda belgelenen frengi ve bel soğukluğu vakaları hızla arttı.

O zamanlar sifiliz her yıl AIDS’in zirvesindekinden daha fazla insanı öldürüyordu ve askerleri tedavi etmek için çok fazla para harcanıyordu. Hatalarından ders çıkaran ABD ordusu, İkinci Dünya Savaşı’nda gemiye atladı ve askerlere prezervatif dağıttı.

Kısa bir süre sonra, İngiltere de, bir firma tarafından 1957’de üretilen ilk kayganlaştırıcı prezervatif üretilerek alımdaki yavaşlığını telafi etti. 1955-1965 yılları arasında cinsel açıdan aktif kişilerin %42’sinin doğum kontrolü için onlara güvenmesiyle kondom kullanımı arttı.

Penisilin ve doğum kontrol hapının yaygın kullanımı, 80’lere ve AIDS’in ortaya çıkışına kadar prezervatif kullanımında düşüşe neden oldu.

AIDS’i Anlamak

AIDS’in cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunun ve ondan korunmanın tek yolunun bariyer yöntemlerden geçtiğinin keşfedilmesi, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük prezervatif kullanımı artışına yol açtı.

Yine de, bir dereceye kadar rahatlık tekrar başlamış gibi görünüyor zira diğer CYBE’lerde bir artış gördük. Pek çok sağlık çalışanını endişelendiren en öndemli CYBE klamidyadır. Prevalansı son 10 yılda ikiye katlandı ve kadınların %25’inin 25 yaşına kadar bu hastalığa yakalanacağı tahmin ediliyor.

Peki ipek kağıttan latekse, bundan sonra ne bekleyebiliriz? Görünmez, algılanamaz ve tıpkı gerçek deri gibi hissettiren bir prezervatif olacak mı? Zaman gösterecek.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/prezervatifin-kisa-bir-tarihi/

Kadınlarda Östradiol Seviyeleri

Previous article

Orgazm Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.