Cinsel Sağlık

Orgazm Nedir?

0
orgazm nedir

Orgazm, bir kişinin doruk zevke ulaştığı zamandır. Vücut gerilimi serbest bırakır ve perineal kaslar, anal sfinkter ve üreme organları ritmik olarak kasılır.

Erkekler orgazma ulaştığında genellikle boşalır ve kadınlar vajinal duvar kasılmaları yaşar. Kadınlar ayrıca cinsel aktivite sırasında veya orgazm yaşarken boşalabilir.

Orgazm sırasında ne olur?

 • Orgazm sırasında kişi cinsel organlarda ve tüm vücutta yoğun bir haz duygusu yaşayabilir. Orgazm her birey için farklı hissedebilir.
 • Orgazmdan sonra yüz, boyun veya göğüs kızarabilir. İnsanlar ayrıca endorfin salınımı nedeniyle daha sonra uykulu, rahat veya mutlu hissedebilirler.
Kadınlar için
 • Kadınlarda vajina ve anüsteki kaslar yaklaşık olarak saniyede bir kez, yaklaşık beş ila sekiz kez kasılabilir. Kalp ve solunum hızları artabilir.
 • Orgazm öncesinde ve sırasında vajina ıslanabilir ve hatta bu sıvıyı dışarı atabilir. Araştırmalar, boşalan kadınların yüzdesinin %10-70 arasında değişebileceğini gösteriyor.
 • Orgazmdan hemen sonra klitoris daha hassaslaşabilir veya dokunmaktan rahatsız olabilir.
Erkekler icin
 • Erkeklerde penis ve anüsteki kaslar saniyede bir, beş ila sekiz kez kasılabilir. Kalp ve solunum hızları artabilir.
 • Penis 1-2 yemek kaşığı meni salabilir. İnsanlar orgazm sırasında boşalmayabilir, ancak her ikisi de genellikle aynı anda meydana gelir.
 • Orgazmdan hemen sonra, penisin başı daha hassaslaşabilir veya dokunmaktan rahatsız olabilir.

Orgazmın potansiyel sağlık yararları

Orgazm, insanların daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Bir partnerle elde edilen orgazmların iyi uyku sonuçlarıyla sonuçlandığını bulunmuştur. Ayrıca mastürbasyon yoluyla elde edilen orgazmlar daha iyi uyku kalitesi sağlar ve uykuya dalma süresini kısaltır.

Vücut orgazm sırasında oksitosin adı verilen bir hormon salgılar. Oksitosin, aşağıdakiler gibi çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir:

 • kaygıyı düzenlemek
 • kalp hastalığı riskini azaltmak
 • yumurtalık kanseri gibi kanser riskini azaltmak

Ek olarak, erkeklerde sık boşalmanın prostat kanseri riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Araştırma, sağlık uzmanlarının, yüksek boşalma oranlarına sahip olanlarda prostat kanserini daha az teşhis ettiğini buluyor.

Orgazm Türleri

Bazıları aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan birçok farklı orgazm türü vardır:

Klitoral orgazm: Bu, klitorisin uyarılması nedeniyle orgazm oluştuğu zamandır. 2019 tarihli bir makale, kadın orgazmlarının %60’ının klitoral stimülasyon nedeniyle gerçekleştiğini belirtiyor.

Vajinal orgazm: Bu, bir orgazmın vajinal stimülasyon meydana geldiği zamandır. Vajinal orgazmların cinsel ilişki sırasında klitorisin dolaylı uyarılmasıyla ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Karma orgazm: Bu, klitoral ve vajinal orgazm birlikte gerçekleştiğinde ortaya çıkar.

Anal orgazm: Bazı kadınlar anal seks sırasında orgazm yaşarlar.

G noktası orgazmı: G noktasının uyarılması sonucunda orgazm meydana gelebilir.

Çoklu orgazm: Bir kişi kısa sürede bir dizi orgazm yaşayabilir. Kadınlar daha kısa bir refrakter (iyileşme) dönemine sahip olduklarından daha kısa sürede birden fazla orgazm yaşamalarını sağlayabildiği bilinmektedir.

Görüntü kaynaklı: Orgazm, fiziksel uyarı olmaksızın görüntüye yanıt olarak ortaya çıkabilir. Yani orgazmlar kendiliğinden, neden olan görüntülerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca zihinsel görüntüler kaynaklı orgazmların, ödül ve bedensel uyarımla bağlantılı beyin bölgelerini harekete geçirdiği saptamıştır.

Meme ucu orgazmı: Kişi tek başına meme uçlarının uyarılmasıyla orgazma ulaşabilir. Meme uçlarının uyarılması, beynin aynı zamanda genital stimülasyonla aktive olan kısmını da harekete geçirebilir.

Yukarıdaki liste kapsamlı değildir ve insanların yaşayabileceği orgazm türleri ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Erkekler çoklu orgazm yaşayabilir mi?

Erkekler birden fazla orgazm yaşayabilir. Ancak bu yaygın değildir. 20’li yaşlarındaki insanların %10’undan azı ve 30 yaş ve üzerindekilerin %7’sinden azı bunları yaşayabilir.

Araştırmacılar iki tür erkek çoklu orgazm olduğunu belirtiyorlar: sporadik ve yoğun.

Sporadik çoklu orgazmlar birkaç dakikalık aralıklarla olacaktır. Yoğunlaştırılmış çoklu orgazmlar, birkaç saniye ile 2 dakika arasında değişen iki ila dört orgazm patlamasından oluşur.

Kadın orgazmı

Cinsel organlardaki kadın orgazmlarının fizyolojik sürecinin şu şekilde olmaktadır.

Heyecanlanma

Kadının uyarılması sırasında ya fiziksel ya da psikolojik olarak cinsel organlardaki kan damarları genişler. Artan kan akışı, sıvının vajinal duvarlardan geçmesine neden olarak vulvanın şişmesine ve ıslanmasına neden olur. Dahili olarak vajinanın üst kısmı genişler.

Bu aşamada kalp hızı ve solunum hızlanır ve kan basıncı yükselir. Kan damarı genişlemesi, kişinin özellikle boyun ve göğüste kızarık görünmesine neden olabilir.

Plato

Girişe (vajinal açıklık) kan akışı sınırına ulaştığında sertleşir. Göğüsler büyüyebilir ve areolaya artan kan akışı meme uçlarının daha az dik görünmesine neden olur. Klitoris kasık kemiğine doğru geri çekilir ve görünüşte yok olur.

Orgazm

Rahim ve vajinal açıklık dahil olmak üzere genital kaslar, yaklaşık 0,8 saniye arayla ritmik kasılmalar yaşar. Kadın orgazmı tipik olarak ortalama 20-35 saniye ile erkek orgazmından daha uzun sürer.

Erkeklerin aksine, çoğu kadının bekleme süresi yoktur ve bu nedenle tekrarlanan uyarılarla daha fazla orgazm olabilirler.

Çözünme

Vücut yavaş yavaş eski durumuna döner. Nabız ve solunum yavaşlarken şişme azalır.

Erkek orgazmı

Cinsel organlardaki erkek orgazmlarının fizyolojik sürecinin şu şekilde olmaktadır.

Heyecanlanma

Fiziksel veya psikolojik olarak erkek stimülasyonu ereksiyona neden olabilir. Kan, corpora (penisin uzunluğu boyunca uzanan süngerimsi doku) içine akar ve penisin boyutunun büyümesine ve sertleşmesine neden olur. Testisler, skrotum sıkılaştıkça vücuda doğru çekilir.

Plato

Penisin içindeki ve çevresindeki kan damarları kanla dolduğunda, penis başı ve testislerin boyutu artar. Ayrıca uyluk ve kalça kasları gerilir, tansiyon yükselir, nabız hızlanır ve nefes alma hızı artar.

Orgazm

Semen üretraya pelvik taban kaslarında, prostat bezinde, seminal veziküllerde ve vas deferenste bir dizi kasılma ile girer.

Pelvik taban kaslarındaki ve prostat bezindeki kasılmalar da boşalma adı verilen bir süreçte meniyi penisten dışarı çıkmaya zorlar.

Çözünme

Erkek artık bekleme evresine girer. Bu refrakter dönemdir ve uzunluğu kişiden kişiye değişir. Birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilir ve bu süre genellikle erkek yaşlandıkça uzar.

Bu aşamada penis ve testisler orijinal boyutlarına geri döner. Solunum ağır ve hızlı olabilir ve nabız yükselecektir.

Orgazm nedenleri

Orgazmlar tipik olarak cinsel tepki döngüsünün bir parçası olarak ortaya çıkar. Genellikle cinsel organlar, anüs, meme uçları ve perine gibi erojen bölgelerin sürekli uyarılmasından sonra gerçekleşir.

Orgazm, sürekli uyarılmaya verilen iki temel tepkinin ardından meydana gelir:

Vazokonjesyon: Bu, vücut dokularının kanla dolması ve bunun sonucunda boyut olarak şişmesi sürecidir.

Miyotoni: Bu, hem gönüllü esneme hem de istemsiz kasılma dahil olmak üzere kasların gerildiği süreçtir.

Kaynak: dktinternational.com.tr/orgazm-nedir/

Prezervatifin Kısa Bir Tarihi

Previous article

Rahim İçi Araçlar Althea TCu – 380A, Althea Cu – 375

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.