Cinsel Sağlık

Mutlu Bir Seks Hayatı Nasıl Olur?

0
Mutlu-Bir-Seks-Hayati-Nasil-Olur

İster 30 gündür, ister 30 yıldır ilişki içinde olun, bir çift olarak birlikte cinsel yaşamınız hakkında endişeleriniz olabilir. Mutlu bir cinsel hayata sahip olmak, daha iyi kalp sağlığından daha iyi ilişki sağlığına kadar her şeyle bağlantılıdır. Ama mutlu bir cinsel yaşam nelerden oluşur?

Bazı insanlar, iyi bir cinsel yaşamın, ikinizin ne sıklıkta seks yaptığına bağlı olduğuna inanır. Diğerleri, çoklu veya karşılıklı orgazmın anahtar olduğuna inanıyor. Gerçekte, bunların hiçbiri mutlu bir cinsel yaşam için hayati öneme sahip değildir. Miktar söz konusu olduğunda sihirli bir sayı yoktur. Önemli olan, her bir partnerin kendini güvende ve rahat hissetmesi ve zevkli seks yapmasıdır.

Önemli olan, bir çiftin sahip olmak istedikleri seks türü hakkında birbirleriyle iletişim kurma yeteneğidir. Gelin birlikte cinsel yaşamınızı iyileştirmenin yollarına ve bunun ilişkinizin kalitesini nasıl iyileştirebileceğine bakalım.

Partnerinizle seks hakkında nasıl konuşulur?

Bazen zor gelebilir, ancak eşinizle seks hakkında konuşmak ilişkinize yapılan bir yatırımdır. Etkili konuşmanın yolları şunlardır:

 • Seks hakkında konuşmak için önceden zaman planlayın. Bu konuşmayı ajandanıza alarak, bu konuşmanın öfkeden ya da hayal kırıklığından kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tartışın. Çiftlerin yatak odasında yaşadıkları birçok sorun, konuşularak çözülebilir. İkinizin de güvende ve duyulmuş hissetmesi için uzlaşmanın yollarını bulun.
 • Partnerinize ne istediğiniz konusunda önerilerde bulunun. Olumlu öneriler, halihazırda yaptıkları veya yapmadıkları şeyler hakkında şikayet etmek yerine genellikle daha iyi çalışır.
 • Ne istediğiniz konusunda dürüst olun. Bununla birlikte, eşinizle, denemekten çekinmeyecekleri herhangi bir şey hakkında konuşmayın. Ayrıca partnerinizin size aynısını yapmasına izin vermeyin.
 • Birbirinizin fikirlerine açık olun. İkinizin de duyulduğunu hissetmek ve ihtiyacınız olanı elde etmek için onlardan da ödün vermeye istekli olun.
 • Açık ve dürüst olun. Bu, yanlış iletişim için daha az alanı önleyecektir. Partnerinizi satır aralarını okumak zorunda bırakmayın. Bir şey istiyorsanız ama bunu dile getirmekten rahatsızlık duyuyorsanız, onun yerine yazmayı deneyin.

Mutlu seks için ipuçları

Seks hayatınızı iyileştirmek, çalışma ve planlama gerektirir. Popüler inanışın aksine, bu romantizmin ondan çıkarılmasına neden olmaz. Aslında, bir çift olarak seks hayatınız üzerinde birlikte çalışmak, romantizmi ilişkinize geri getirmenin iyi bir yolu olabilir.

Öfkeye kapılmayın

Öfke hayatın normal bir parçasıdır. Bazen insanlar öfkeli seks bile yapar. Ancak yönetilmeyen öfke, cinsel arzuyu, güveni ve bağlanabilirliği bastırabilir. Kızgın olduğunuz birine karşı şefkatli, sevgi dolu veya cinsel hissetmek zor olabilir.

Partnerinize kızgınsanız, bu duyguyu gidermenin ve gitmesine izin vermenin sağlıklı yollarını bulun. Bu, sizi üzen durumlar hakkında konuşmak kadar basit bir çözüm olabilir. Bazı durumlarda bu, bir terapistin veya arabulucunun desteğini gerektirebilir.

Kendi vücudunu keşfet

Mastürbasyonla deney yapmak, cinsel olarak neyi sevip neyi sevmediğinizi güvenli ve rahat bir şekilde öğrenmeniz için iyi bir yol olabilir.

Bazı çiftler ayrıca birlikte mastürbasyon yapmanın tahrik edici olduğunu ve birbirlerinin vücutları hakkında bilgi edinmenin faydalı bir yolunu bulurlar.

Taklit etme

Bazen orgazm taklidi yapmak ya da arzunuz bu sefer neden işe yaramadığını söylemek yerine daha kolay gelebilir. Partnerinizin duygularını incitmekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Ayrıca bitkinseniz veya zihninizi kapatamıyorsanız, sadece bitirmek isteyebilirsiniz. Ancak bu, hem yakınlığınıza hem de birlikte cinsel ilişkilerinizi geliştirme yeteneğinize zarar verebilir.

Partnerinizle cinsel deneyiminiz konusunda dürüst olmak, kendinizi savunmasız, açıkta kalmış veya utanmış hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, ele alınabilmeleri ve karşılanabilmeleri için cinsel ihtiyaçlarınız hakkında konuşmayı sürdürmenin iyi bir yoludur.

Ön sevişmeyi atlamayın

Filmlerde, iki insan kalabalık bir odanın karşısında birbirlerine göz kulak olabilir ve tutkulu da olsa bir öpücükten başka bir şey olmadan sekse hazır olabilirler.Gerçek hayatta, nadiren bu şekilde çalışır. Ön sevişme genellikle diğer seks türlerine hazırlanmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Yaptığınız ön sevişme türü de önemlidir. Partnerinizin nereden öpülmekten hoşlandığınızı ve nasıl dokunulmaktan hoşlandığınızı öğrenmesine yardımcı olun. İkinizi de neyin uyandırdığı hakkında konuşun. Sonraki adımlara geçmeden önce bol miktarda önsevişmeye vakit ayırın.

Seks sonrası yakınlığı atlamayın

Seks yaptıktan sonra birlikte geçirdiğiniz zaman da önemlidir. Seks yaptıktan sonra hemen uykuya dalarsanız veya yataktan fırlarsanız ve partnerinizden uzaklaşırsanız, birbirinize daha yakın olma ve daha fazla yakınlık kurma fırsatını kaybedersiniz.

Seksten sonra konuşmak, sarılmak veya birbirinize sarılmak, ilişkinizi doğrulamanın ve partnerinizin sizin için önemli olduğunu bilmesini sağlamanın bir yoludur. Bu tür bir yakınlık, ilişkiniz ve birbirinizin özgüveni için önemlidir. Ayrıca gelecekte daha iyi, daha bağlantılı seks için zemin hazırlamaya yardımcı olur.

Zamanlama konusunda senkronize olun

Kimsenin cinsel hayatı durağan kalmaz. İlişkinizin ilk aşamalarında, günde veya haftada birkaç kez seks yapabilirsiniz. Daha sonra, hayatınıza çocukların eklenmesi, stres ve zamanlama gibi birçok nedenden dolayı seks sıklığınız azalabilir.

Libido da zamanla değişir. Seks planlamak kulağa yavan gelebilir, ancak birçok çift için güvenebilecekleri ve sabırsızlıkla bekleyebilecekleri bir çerçeve oluşturur. İkinizin de kabul ettiği bir program oluşturmanız önemlidir. Bu, hayatınızdaki diğer görevleri yeniden önceliklendirmeyi ve bunları birbirleri için bir kenara koymayı gerektirebilir. Biriniz diğerinden daha sık seks yapmak istiyorsa, uzlaşma gerektirebilir. Seks planlamak, havanızda değilken birinizin diğerini tekrar tekrar reddetmesi korkusunu da azaltır.

Bütün gün sahneyi ayarlayın

Akşam için gündeminizde seks varsa, gün içinde birbirinizin beklenti ve arzusunu artırın. Birbirinize seksi yazılar veya fotoğraflar göndererek bunu yapabilirsiniz. İkinizin de zevk aldığı cinsel içerikli bir romandan pasajlar paylaşmayı düşünün. Zihninizin de gecenin yaklaşan etkinliklerine gitmesine izin vererek kendi beklenti ve uyarılma duygunuzu geliştirin.

Keşfetmeye açık olun

İkinizin de rahat olması koşuluyla, bir çift olarak keşfedebileceğiniz çok çeşitli cinsel aktiviteler var. Bunlar, oyuncak ve erotik kullanımından esaret seksine, tantrik sekse ve daha fazlasına kadar her şeyi içerebilir.

Bununla birlikte, sinirli veya sapıkça seks, mutlu bir cinsel yaşamın anahtarı değildir. Pozisyonları karıştırmak, farklı giysiler giymek veya seks yapmak için yeni yerler seçmek kadar basit olabilir.

Ayrıca oral seks, karşılıklı mastürbasyon ve anal seks gibi yeni pozisyonların ve seks türlerinin kullanımını içerebilir. İkinize de zevk vermenin yeni yollarını denemek, deneyeceğiniz şeyler üzerinde tartışıp hemfikir olmanız koşuluyla, çiftlerin yakınlığında harika bir deney olabilir.

Cinsel yaşamınıza zarar verebilecek sağlık sorunlarını ele alın

İnsanlar yaşlandıkça, bedensel değişiklikler seksi acı verici veya zor hale getirebilir. Menopoz vajinal atrofiye ve kuruluğa neden olabilir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler, testosteron üretimindeki azalmaları içerebilir. Bu cinsel isteği azaltabilir ve erektil disfonksiyona neden olabilir. İlaçlar libidoyu azaltabilir veya orgazmı zorlaştırabilir. Bir sağlık durumuyla ilişkili seks konusunda zorluk yaşıyorsanız, eşinizle ve doktorunuzla konuşun.

Mutlu bir cinsel hayata sahip olmanın faydaları

Cinsel tatmin, birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Sahip olduğunuz seks türü, elde ettiğiniz faydaları etkileyebilir. İşte faydalarından sadece birkaçı:

 • Seks hayatınız üzerinde çalışmak, arzu duygularını artırabilir ve libidoyu iyileştirebilir.
 • Seks, endorfin gibi iyi hissettiren hormonları salgılayarak stresi hafifletmeye yardımcı olur.
 • Mutlu bir seks hayatı, partnerinizle olan yakınlık duygularınızı derinleştirebilir.
 • Partneriyle seks yapmaktan zevk alan insanlar, daha fazla mutluluk ve yaşamdan daha fazla tatmin yaşarlar.
 • Seks bir egzersiz şeklidir ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir.
 • Vajinal seks vajinaya kan akışını arttırır ve vajinal atrofiyi azaltır.
 • Vajinal seks, pelvik taban disfonksiyonunu azaltarak vajinal kasları güçlendirmeye de yardımcı olabilir.
 • Sık boşalma prostat kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

Mutlu bir seks hayatı iletişim ve çalışma gerektirir. Cinsel doyum, hayattan genel olarak alınan zevki artırmanın bir yoludur. Ayrıca çiftlerin duygusal olarak bağlı kalmasına yardımcı olur.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/mutlu-bir-seks-hayati-nasil-olur/

Genital Herpes

Previous article

Kadınlarda Östradiol Seviyeleri

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.