Cinsel Sağlık

Genital Herpes

0
Genital-Herpes

Genital herpes, herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE). HSV’nin iki formu vardır – HSV1 ve HSV2. HSV1, ağız çevresinde daha sık görülür, ancak cinsel organlarda da ortaya çıkabilir. HSV2 esas olarak genital bölgede ve çevresinde oluşur.

Yaklaşık sekiz kişiden birinin HSV 2’ye sahip olduğu ve enfekte olanların yaklaşık %80’inin HSV2’ye sahip olduklarından habersiz olabileceği tahmin edilmektedir. İlk belirtiler haftalar veya yıllar sonra ortaya çıkabileceğinden, bir kişinin HSV enfeksiyonunu ilk ne zaman kaptığını söylemek genellikle mümkün değildir.

Genital herpes için bir tedavi yoktur, ancak ilaçlar semptomların şiddetini yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca tekrarlama sıklığını ve yayılma riskini azaltabilir.

Birçok insan uçuk konusunda endişelidir, ancak yalnızca cildi nispeten kısa süreler için etkilediğini ve çoğu insanda sadece birkaç kez tekrarladığını unutmamak önemlidir.

Genital herpesi olan hamile kadınlar, herpes enfeksiyonu hamilelik ve doğum sırasında bebeğe bulaşarak ciddi hastalıklara yol açabileceğinden, bunu doktorları ile görüşmelidir.

Genital Herpes ten tene temas ile bulaşır.

Herpes virüsü cilt-cilt teması ile yayılır ve vajinal, oral veya anal seks sırasında bulaşabilir. Enfeksiyon cinsel organların herhangi bir yerinde, kasık veya kasık bölgesi çevresinde ve anüs içinde veya çevresinde oluşabilir. Ağızdaki uçuklar, zaten uçuk virüsüne sahip olmayanlar için oral seks sırasında genital enfeksiyona neden olabilir. Korunmanın en iyi yolu kondom kullanmaktır.

Virüs, HSV’li bir kişinin bir “atak” veya bir hastalık döneminde (ağrı, su toplaması, ülser veya ciltte yarılma ile karakterize edilen) (bu viral dökülme olarak bilinir) sahip olduğunda yayılabilir. Ayrıca, asemptomatik viral dökülme olarak adlandırılan herhangi bir yara, su toplaması, ülser veya deri bölünmesi olmadığında ataklar arasında da yayılabilir.

Viral bulaşma sırasında virüs cilt yüzeyindedir ve genital ten tene temas yoluyla veya temas sırasında ağızdan veya yüzden genital cilde bulaşabilir.

Genital herpes belirtileri

Genital herpesi olan birçok kişi, herhangi bir semptomu olmayabileceğinden, enfeksiyona sahip olduklarının farkında olmayabilir.

Herpesin ilk semptomlu atağı ciddi ağrı ve sıkıntıya neden olabilir. İlk atağın belirtileri şunları içerebilir:

  • Grip benzeri semptomlar – örneğin kasıkta büyümüş bezler olsun veya olmasın, kendini iyi hissetmeme, sırt ve bacaklarda baş ağrısı ve ağrılar
  • cinsel organların etrafında küçük kabarcıklar – bunlar kırılarak sığ, ağrılı ülserler oluştururlar ve bunlar bir ila iki hafta sonra kabuklanır ve iyileşir
  • ciltte kaşıntı veya karıncalanma olan veya olmayan küçük çatlaklar
  • kızarıklık veya belirgin bir döküntü
  • bazı kişilerde ayrıca genital bölgede belirgin ağrı ve şişlik vardır ve bu nedenle ek ağrı ve idrar yapma zorluğu olabilir.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/genital-herpes/

Geçmeyen Sivilceleriniz Varsa, Köpek Memesi Hastası Olabilirsiniz

Previous article

Mutlu Bir Seks Hayatı Nasıl Olur?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.