Cinsel Sağlık

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

0

Bir bebeğin doğumundan sonra, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı (HCP) vajinal ilişkiye devam etmeden önce altı tam hafta beklemenizi önerir.

Bunun iki nedeni vardır: vajinal, perineal ve / veya abdominal dokuların olası iyileşme ihtiyacı ve ayrıca teorik uterus enfeksiyonu riski.

Bir bebek doğduktan sonra rahimde plasenta büyüklüğünde taze, açık bir yara oluşur. Bu yara, cinsel ilişki yoluyla vajinaya giren bakterilere duyarlı olabilir. Yaranın tamamen iyileşmesi yaklaşık altı hafta sürer.

Altı hafta veya daha önce veya daha sonra, cinsel ilişkiye devam etmek için en iyi zamanı belirleyen birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: ağrı, dokuların iyileşmesi ve libido.

Sezaryen veya vajinal ameliyat geçirdiyseniz, dokuların düzgün bir şekilde iyileşmesi ve yırtılma, enfeksiyon ve ağrıyı önlemek için altı haftanın tamamını beklemek çok önemli olabilir.

Bazı insanlar herhangi bir komplikasyon veya yan etki olmaksızın altı haftadan önce devam eder. İyi bir kural, herhangi bir parlak kırmızı vajinal kanamanın durmasını beklemektir.

Sizin için neyin doğru olduğundan emin değilseniz veya ilişkiye devam etmenin güvenli olup olmadığını sağlık uzmanınıza sorun. Altı haftadan fazla beklemek elbette tamamen size kalmış.

Bir Yerine İki Prezervatif Kullanmak Daha Mı İyi?

Previous article

Doğurganlığın Geri Dönüşü

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir