Cinsel Sağlık

Vajinit (vajina iltihabı) Nedir?

0
Vajinit-nedir

Vajinit vajinanın iltihaplanmasıdır. Normalde vajinada yaşayan maya ve bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Rahatsızlıkla birlikte, normalden farklı bir koku fark edebilirsiniz.

Bakteri, maya veya virüslerin neden olduğu bir enfeksiyonunuz olabilir. Bu alanla temas eden sabunlar, spreyler ve hatta giysilerdeki kimyasallar hassas cildi ve dokuları tahriş edebilir.

Yine de neler olduğunu anlamak her zaman kolay değildir. Muhtemelen bunu çözmek ve doğru tedaviyi seçmek için doktorunuzun yardımına ihtiyacınız olacaktır.

Vajinit Tipleri ve Nedenleri

Doktorlar vajinada enfeksiyona veya iltihaplanmaya neden olan çeşitli durumları “vajinit” olarak adlandırır. En yaygın türler şunlardır:

 • Bakteriyel vajinoz, aşırı bakteri üremesi nedeniyle vajinanın iltihaplanması. Genellikle güçlü bir balık kokusuna neden olur.
 • Candida veya “maya” enfeksiyonu, normalde vajinada küçük miktarlarda bulunan mantar kandidasının aşırı büyümesidir.
 • Klamidya, genellikle birden fazla seks partneri olan 18 ila 35 yaşları arasındaki kadınlarda en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (CYBE).
 • Gonore, cinsel yolla yayılan başka bir yaygın enfeksiyondur. Genellikle klamidya ile birlikte görülür.
 • Trichomoniasis, bir parazitin neden olduğu cinsel yolla yayılan bir enfeksiyondur. Diğer CYHE riskinizi artırır.
 • Viral vajinit, herpes simpleks virüsü (HSV) veya insan papilloma virüsü (HPV) gibi bir virüsün neden olduğu ve cinsel yolla yayılan iltihaplanmadır. Cinsel organlardaki yaralar veya siğiller ağrılı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH’ler) belirtileri açık değildir. Cinsel olarak aktifseniz (özellikle birden fazla partneriniz varsa), yıllık muayenenizde onlar için test yaptırma konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Bunlardan bazıları tedavi edilmezse üreme organlarınıza kalıcı olarak zarar verebilir veya başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu rahatsızlıklara sahip olduğunuz bilgisini partneriniz/partnerlerinizede bildirmeniz gerekir. Bazen kaşıntı, yanma ve hatta akıntı enfeksiyon olmadan gerçekleşir (enfeksiyöz olmayan vajinit). Çoğu zaman, aşağıdaki gibi ürünlere karşı alerjik bir reaksiyon veya tahriştir:

 • deterjanlar
 • vajinal duşlar
 • Kumaş yumuşatıcılar
 • parfümlü sabunlar
 • sperm öldürücüler
 • Vajinal spreyler

Menopoz nedeniyle düşük hormon seviyesinden veya yumurtalıklarınızın alınmasından da kaynaklanabilir. Bu, atrofik vajinit adı verilen bir durum olan vajinanızı kurutabilir. Cinsel ilişki ağrılı olabilir ve vajinal kaşıntı ve yanma hissedebilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir semptom göstermeden enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

Maya Mantar enfeksiyonu ve bakteriyel vajinoz farkları:

Vajinitin en yaygın iki nedeni vajinanızda yaşayan organizmalarla ilgilidir. Çok benzer semptomlara sahip olabilirler. Maya enfeksiyonları, normalde vücudunuzda bulunan mayanın aşırı büyümesidir. Bakteriyel vajinoz, bakteri dengesi bozulduğunda meydana gelir. Her iki durumda da beyaz veya grimsi bir akıntı fark edebilirsiniz.

O halde Bu enfeksiyonları nasıl ayırt edebilirsiniz? Balık kokusu varsa, bakteriyel vajinoz daha iyi bir tahmindir. Akıntınız çökelek peyniri gibi görünüyorsa, bunun nedeni bir maya enfeksiyonu olabilir. Bakteriyel vajinoz da sizi kaşındırabilir, ancak maya enfeksiyonlarınında kaşıntı ve yanmaya neden olması daha olasıdır.

Unutmayın ki her ikisine de aynı anda sahip olmak mümkündür.

Vajinit Belirtileri

Bir kadının vajinası genellikle berrak veya hafif bulutlu bir akıntı yapabilir. Bu normal akıntı gerçekten bir kokuya sahip değildir veya sizi kaşındırmaz. Akıntı miktarıı ve tam olarak nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiği adet döngünüz sırasında değişebilir. Bir noktada, çok az miktarda çok ince veya sulu bir akıntınız olabilir ve ayın başka bir zamanında bu daha kalındır ve daha fazla miktarda olabilir.

Akıntınız çok belirgin bir kokuya sahipse veya yanma hissine sahipseniz veya kaşınıyorsa, bu muhtemelen bir problemdir. Günün herhangi bir saatinde bir tahriş hissedebilirsiniz, ancak çoğu zaman geceleri rahatsız edicidir. Seks yapmak bazı semptomları daha da kötüleştirebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu aramalısınız:

 • Vajinal akıntınız renk değiştirir, daha fazla gelir veya farklı kokarsa.
 • Vajinanızın çevresinde veya dışında kaşıntı, yanma, şişme veya ağrı fark ederseniz.
 • İdrar yaparken yanma hissiniz varsa.
 • Seks rahatsız edici ise.

Kaynak: dktinternational.com.tr/vajinit-vajina-iltihabi-nedir/

Orgazm Bozukluğu

Previous article

VAJİNOPLASTİ

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.