Cinsel Sağlık

Spermisit Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
spermisit nedir

Spermisit spermleri öldürmek için kullanılan korunma yöntemlerinden biridir. Genellikle halk arasında çok bilinmemesine rağmen etkisi vardır. 

Spermisit reçetesiz satılabilir ve fitil, jel, köpük gibi farklı çeşitleri vardır. Bu spermisitler cinsel birleşme öncesinde vajina içine uygulanarak spermlerin rahim içerisine ulaşmasını engeller. Bu korunma yöntemi cinsel birleşme ile bulaşan hastalıkları korumada pek etkili değildir. Bu neden prezervatif gibi diğer korunma yöntemleri ile birlikte kullanılması önerilmektedir.

Spermisit kullanmanın avantajları

Spermisitin birçok avantajı vardır. Tek başına kullanıldığında oldukça etkilidir. Kadınlar partnerlerinden bir beklentiye girmelerine gerek kalmadan tek başlarına uygulayabilir. Cinsel birleşme sonucu bulaşan hastalıklar için tamamen olmasa da kısmen koruyucu özellik gösterme olasılığır vardır. İlişkiden önce uygulandığı için ilişki anında motivasyonu bozacak hiçbir durum kalmaz. Fakat en fazla 1 saat önce sürülebilir. Vajina içlerinin daha kaygan olmasını sağlar. Çocuk emziren kadınlarda rahatlıkla kullanabilir. Hormonlara zarar veren diğer doğum kontrol yöntemleri gibi zararları yoktur. Doktora gidip yazdırmanız gerekmez. Reçetesiz alım kolaylığı vardır.

Spermisit kullanmanın  dezavantajları

Spermisitin avantajları kadar dezavantajları da vardır. HIV virüsü ve AIDS olasılığı olan durumlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü korumada kısmen etkilidir yani tamamen etkili değildir. Korunma yapısı diğer korunma yöntemlerine bakarak yok denecek kadar azdır. Önceden kullanmazsa cinsel birlikteliği kesintiye uğratarak anı bozabilir ve motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. Kullananların kullanırken parmağını vajinanın iç kısmına sokmaları gerekebilir ve sıcak havalarda uygulandığı taktirde erime gösterebilir. Kadınların idrar yolları enfeksiyonu kapmasına neden olabilir. Kaşıntılar, yanma ve tahriş etme bilinen en belirgin yan etkilerindendir.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/spermisit-nedir-ve-nasil-kullanilir/

Varikosel Nedir?

Previous article

Kadınlarda İlişki Sırasında Ağrı Ve Tedavisi

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.