Cinsel Sağlık

Seks Arzusu Katilleri: Düşük Libidonun Nedenleri

0
dusuk-libidonun-nedenleri

Libido cinsel aktivite isteğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Düşük libidolu insanların cinsel aktiviteye karşı istekleri azdır. Libido kaybı erkek ve kadınlarda aile hayatını etkileyen ortak sorunlardandır.

Libido eksikliği bir cinsel fonksiyon bozukluğudur, yani bir hastalıktır, utanılacak bir durum değildir. Bu hastaların tıbbi destek almaları aile hayatları için yapacakları en doğru adımdır.

Stres

Vücut strese iyi tepki vermez. Duygusal stres, cinsel istek ve performans dahil olmak üzere fiziksel işlevi etkileyebilir. Altta yatan stres faktörlerinin neler olabileceğini anlamak, tedavide ilk adımdır. Kendi kendine yardım işe yarayabilir, ancak bazı kişilerin bir danışmana ve/veya doktora gitmesi gerekebilir.

Partner uyumsuzluğu

Unutmayın, tango yapmak için bir çift gerekir. Her iki partnerin de bağlı hissetmeye ihtiyacı vardır ve kadınların özellikle yakın olma hissine ihtiyacı vardır. Kötü iletişim, ihanet duygusu, güven eksikliği ve tekrarlanan kavga ve eleştiri, yakınlık ve samimiyetten yoksun bir ilişki yaratabilir. Çiftler sorunları kendi başlarına çözmenin çok zor olduğunu düşünürlerse, danışmanlık cevap olabilir.

Alkol

Alkol genellikle herhangi bir sorunun cevabı değildir. Alkol, utangaçlığı azaltabilirken, cinsel performansı ve libidoyu da azaltır. Partneriniz sarhoş bir eşi takdir etmeyebilir ve cinsel isteksizlik yaşayabilir. Alkol bağımlılık yapan bir uyuşturucudur ve bırakmak için yardıma ihtiyacınız olabilir.

Az uyku

Herhangi bir fiziksel aktivitede olduğu gibi, dinlenmiş bir vücut performansı artırır. Kaliteli uyku eksikliği de dahil olmak üzere uyku eksikliği, cinsel dürtüyü azaltan suçlu olabilir. Uyku apnesi, iyi uyku ve libido eksikliğinin potansiyel bir nedenidir. Siz veya eşinizlibido kaybının çok az uykuya  nedenli olduğundan şüpheleniyorsanız tıbbi yardım almanızgerekebilir.

Çocuk sahibi olmak

Ebeveyn olmak tam zamanlı bir iştir ve etrafta çocuk veya bebek olmayan zaman bulmanız çok güç olabilir. Yakınlık ve cinsel istek için sessiz zaman planlamak, bebek uyurken seks yapmak veya anne ve babanın oyun randevusu alabilmesi için bir bebek bakıcısı tutmak gibi yaratıcı düşünmeyi gerektirebilir.

İlaç tedavisi

Birçok reçeteli ilacın yan etkileri arasında libido kaybı ve cinsel dürtü yer alır. Bazı örnekler şunları içerir:

 

  • Diüretikler ve beta blokerler dahil olmak üzere yüksek tansiyon ilaçları
  • Antihistaminikler ve dekonjestanlar içeren soğuk algınlığı ilaçları
  • Antidepresanlar
  • Doğum kontrol hapları
  • Narkotik ağrı hapları
  • Kemoterapi ilaçları

Sebep buysa, doktorunuz daha az yan etkisi olabilecek bir ilaç alternatifi önerebilir.

Zayıf Vücut İmajı

Birçok insanın vücut şekli söz konusu olduğunda özgüveni düşüktür ve bu onların cinsel dürtülerini ve arzularını etkileyebilir. Kendinizle mutlu olmak önemli bir ilk adımdır. Destekleyici bir ortak her zaman yardımcı olur.

Obezite

Aşırı kilolu olmak, cinsel zevkin azalması, performans eksikliği ve düşük benlik saygısı nedeniyle arzuyu sınırlayabilir. Kendiniz hakkında nasıl hissettiğiniz, seksten nasıl zevk aldığınızı etkilemede çok önemlidir. Danışmanlık yardımcı olabilir.

Ereksiyon Sorunları

Erektil disfonksiyon (ED) sadece cinsel ilişkiye girme yeteneğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bir erkeğin performans gösterme yeteneği hakkında nasıl hissettiğini de etkileyebilir. ED’yi tedavi etmek için birçok seçenek mevcuttur ve doktorunuz siz ve eşiniz için en iyi seçeneği bulmanıza yardımcı olabilir.

Düşük Testosteron

Bir erkeğin testosteron seviyesi yaşlanmayla birlikte kademeli olarak düşerken, hormon seviyeleri ile seks arzusu arasında mutlaka bir ilişki yoktur. Bu, libido azalmasının potansiyel nedenlerinden yalnızca biridir ve doktorunuz, yalnızca düşük testosteron (“düşük T”) yanı sıra başka nedenler de aramak isteyebilir.

Depresyon

Depresyon, cinsel dürtü de dahil olmak üzere yaşamın tüm yönlerini etkiler. Günlük aktivitelerdeki zevki kaybetmek genellikle danışmanlık ve belki de ilaç tedavisini de içeren tedaviyi gerektirir. Ne yazık ki, bazı antidepresanlar libidoyu da baskılıyor. Doktorunuz ve/veya terapistiniz, düşük cinsel dürtünün depresyon belirtilerinizden biri olup olmadığını bilmelidir.

Menopoz

Menopoz, vajinal kuruluk ve cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni) dahil olmak üzere cinsel ilişkiyi etkileyen fiziksel değişikliklere neden olabilir. Menopozdan sonra cinsel istek ve işlevi artırmak için tedaviler mevcuttur.

Yakınlık eksikliği

Sevişmek seksten daha fazlasıdır. Samimiyet ve yakınlık, sağlıklı bir aşk hayatının önemli bir parçasıdır. Cinsel istek azalıyorsa, ilişkiye yeniden romantizm enjekte etmenin zamanı gelmiş olabilir. Sarılmak, birbirinize masaj yapmak ve birlikte rahat vakit geçirmek bu kıvılcımı ateşlemeye yardımcı olabilir.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/seks-arzusu-katilleri-dusuk-libidonun-nedenleri/

Sağlıklı Cinsellik Nedir?

Previous article

Geçmeyen Sivilceleriniz Varsa, Köpek Memesi Hastası Olabilirsiniz

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.