Cinsel Sağlık

Prezervatif Nedir: Mahrem Koruma Kahramanınızı Keşfedin

0
Prezervatif Nedir

Prezervatifler cinsel sağlığımızda önemli bir rol oynar, bu nedenle anatomi, amaç ve etkinlik gibi tüm yönlerini keşfetmek, prezervatiflerin tüm potansiyelini en üst düzeye çıkarmamıza yardımcı olur.

Prezervatifin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinirseniz, cinsel birliktelikleriniz mümkün olduğunca güvenli olacaktır. Plansız bir acil durum ziyareti yaparken bunları doktorunuzdan öğrenmek istemezsiniz.

Bu yazıda, cinsel hayata yeni başlayan herkes için erkek prezervatiflerinin temellerine kısaca değiniyoruz. Ardından, hem yeni başlayanlar hem de daha deneyimli aşıklar için bu basit bariyerli doğum kontrolü biçimine daha geniş bir bakış açısı kazandıracağız.

prezervatif nedir?

Prezervatif, erkeklerin cinsel ilişki sırasında penislerinin üzerine taktıkları, zaman içinde test edilmiş, çok yetenekli ve ucuz bir bariyerdir. Prezervatifler geniş çapta erişilebilir ve reçetesiz satılmaktadır.

Prezervatif neyden yapılır?

Prezervatiflerin büyük çoğunluğu doğal kauçuk olan lateksten yapılmıştır. Bu malzeme, düşük yırtılma oranları ve yüksek performansı ile esnek ve dikkate değer ölçüde dayanıklıdır.

Ayrıca poliüretan, poliizopren ve kuzu postu gibi lateksin alternatifleri de vardır.

Prezervatifler neye benzer?

Prezervatifler ambalajlarından yeni çıktıklarında, katlanmış, düz ve yuvarlaktır.

Onlara üfleyecek olursanız, genellikle farklı şekillerde olmaları dışında, balonlarla neredeyse aynı görünürler.

Prezervatif almak için kaç yaşında olmak gerekiyor?

Alkol ve tütün ürünleri satın almanın aksine, prezervatif satın almak için belirli bir yaşta olmanız gerekmez. Tipik olarak, yaşınız sorulmaz veya kayıtta kimliğinizi veya sürücü belgenizi göstermeniz istenmez. Ancak Utangaç bir yapınız varsa, çevrimiçi olarakta prezervatif alışverişinizi yapabilirsiniz.

prezervatif nasıl kullanılır

Prezervatif kullanmak oldukça basittir. İşte hızlı talimatlar:

 • paketinden çıkarın
 • Onu ereksiyon halindeki penisinizin üzerine takın
 • seks yapın
 • Güvenli bir şekilde çıkarın
 • Çöpe atın

Bir şey bu kadar kolay olsa bile, prezervatif kullanmanın giriş ve çıkışları ile ilgili birkaç husus vardır. Bu kontraseptifleri doğru kullanmazsanız, etkinliklerini azaltırsınız.

Prezervatif Artıları ve Eksileri

Düzenli olarak prezervatif kullanmanın birçok faydası vardır ve aslında kullanmamak için hiçbir sebep yoktur.

Artıları:

 • Hem doğum kontrolü hem de CYBE koruması için kanıtlanmış tek yöntemdir
 • Uzun süre test edilmiştir
 • Ucuzdur
 • Kullanımı kolaydır
 • Çok nadir yan etki yapar
 • Kolay erişilebilir

Eksileri:

 • Tutarlı ve doğru bir şekilde kullanmanız gerekir
 • Latekse duyarlı kullanıcılar lateks olmayan bir ürün kullanmalıdır

Kondom Etkinliği

Doğru ve tutarlı prezervatif kullanımının yaygın CYBE bulaşmasına ve istenmeyen gebeliklere karşı çok etkili koruma sağladığını biliyoruz. Aslında, %98 etkili olarak değerlendirirler.

Prezervatifin etkinliğini ne etkileyebilir?

Bir sorununuz varsa bunun nedeni büyük olasılıkla insan hatasıdır. İşte birkaç örnek:

 • Ters takmak, açılmadığını görmek ve sonra doğru şekilde koymak için ters çevirmek.
 • Yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanmak lateks malzemeyi zayıflatarak daha kolay kırılmasına neden olur.
 • Seks öncesi veya sırasında prezervatifi keskin bir cisimle temas ettirmek.
 • İlişkiye başladıktan sonra prezervatif takmak.
 • Boşalmadan önce prezervatifin çıkarılması.

Gördüğünüz gibi, bir prezervatiften beklediğiniz koruma düzeyini olumsuz yönde etkileyebilecek bir dizi insan faktörü var. Ancak bilginiz varsa muhtemelen herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

prezervatifte yenilikler

Prezervatiflerin icat edildiği zamana kadar gidersek, günümüzün profilaktiklerinin öncüleri biçim açısından çok ilkeldi.

Neyse ki, prezervatifler gelişmeye devam ediyor. İlk olarak 19. yüzyılın ortalarında piyasaya sürülen vulkanize kauçuk prezervatifler dayanıklıydı, ancak çok fazla katkı maddesi içeriyordu ve bu da özel yerler için o kadar iyi değildi.

1920’lerde kauçuk malzemede büyük bir gelişme görüldü – lateks prezervatiflerin kullanımda birkaç aydan 5 yıla kadar daha uzun bir raf ömrü vardı. Lateks, prezervatif yapımında hala en çok kullanılan malzemedir.

Ayrıca, markalar, sadece önlemek ve korumaktan daha fazlasını yapmak için prezervatif tasarlar. Son dönemde ayrıca birliktelikten alınan zevki geliştirmek için çalışıyorlar.

Ultra-ince, dokulu ve ekstra büyük prezervatiflerin ve yeni malzemelere üretilen ürünlerin tanıtılması ile, son birkaç on yılda birçok prezervatif firması yenilikler üretti.

 

2008 yılında lateks gibi görünen, hissi ve esnekliği hemen hemen aynı olan ve prezervatif üretim teknolojileri için dönüm noktası olan lateks olmayan bir materyalin tanıtımını gördük. Tıbbi sınıf sentetik poliisopren, tüm özellikleri aynı ancak lateks alerjenleri içermez. Poliisopren, lateks allerjileri olan kişilerin lateksin özelliklerden ödün vermeden prezervatif kullanmasına izin verir. Bu profilaktiklerden önce, sadece “doğal” kuzu derisi ve poliüretan çeşitleri mevcuttu.

Devrimci tasarım şekli

Prezervatifler için temel amaçları bir kenara koyarsak (önleme ve koruma), diğer önemli husus, kullanıcının memnuniyet seviyesidir. Prezervatif şekli bu konuda yardımcı olur. Kısıtlayıcı bir uyum, erkeklerin hassasiyetini azaltabilir ve bu azalma sonucu olarak, samimi anların keyfini bozabilir.

Unutmayalım ki mükemmel uyumlu şekil yanında ayrıca, diğer prezervatif türleri arasında olan aromalı, spermisital ve geciktiricili ürünleri de  hatırlatmamız lazım.

Jinekolojik Kanserler Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış!

Previous article

Türk Bilim İnsanları Maymun Çiçeği İçin PCR Tanı Kiti Geliştirdi!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.