Cinsel Sağlık

Mutlu Ve Doyumlu Bir Cinsel Yaşamın Altın Kuralları

0
Mutlu Ve Doyumlu Bir Cinsel Yasamin Altin Kurallari

“Sağlıklı bir cinsellik” demek dokunmanın ve sevişmenin verdiği hazza odaklanarak, ruhu ve bendi bir armağan gibi sunarak, kişinin kendisiyle barışık, psikolojik açıdan güçlü, huzurlu ve kaliteli olduğu bir hayat demektir.

Kaliteli bir hayat ise başarılı bir iş hayatına açılan kapıdır. Demek ki bol kazançlı ve iyi bir hayatın standartlarından biri de sağlıklı bir cinsel yaşamdır. O halde, sağlıklı cinsel hayatın sırrı nedirHayatın sırrından kastedilen her ne ise, aslında sağlıklı cinsellik de bu olgudan çok uzak değil. Sizin için altın kurallar diyebileceğimiz, partnerinizle ilişkinizde bembeyaz bir sayfa açabilmeniz mümkün.

 

Mutlu Ve Doyumlu Bir Cinsel Yaşamın Altın Kuralları

  • Mutlu ve doyurucu cinselliğin ilk koşulu, karşılıklı saygı ve eşler arası etkin iletişim ve paylaşımdır. Mutlu bir cinsel yaşam, karşılıklı güven, dürüstlük, açıklık, paylaşım ve saygı üzerine temellendirilmelidir.
  • Cinsellik, öncelikle bireyin kendi bedenini tanıması ile başlar. Bireyin, cinsel haz noktalarını fark etmesi ve bunu cinsel eşiyle paylaşmaktan kaçınmaması daha doyumlu bir cinsel ilişki yaşamasını sağlar.
  • Kişiler birbirlerine karşı sorumlu davranmalı, herkesin bir mahremiyeti ve değeri olduğunu akıllarından çıkarmamalıdırlar.
  • Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir ilişkide, cinsellik daha doyumlu olur.
  • Cinselliğin nasıl yaşanacağına dair ayrıntılarda (anal, oral sevişme gibi) çiftlerin ortak kararı olmalı ve her iki tarafın istek, onay ve rızası ile gerçekleştirilmelidir.
  • Cinsel birleşme için uygun zaman ve ortam seçilmelidir. Güvensiz ortamlarda kadının doyum sağlaması güçtür. Çünkü kadın, cinselliğe daha fazla toplumsal kaygılarla yaklaşır ve yine cinsel haz duyabilmesi için tüm duyu organlarının ve beynin buna hazır olması gerekir.
  • İstenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık kaygısı, özellikle kadının mutlu ve doyumlu cinsellik yaşamasını engeller. Çift, bu konuda önlemlerini önceden almış olmalıdır.
  • Kadının doyumlu bir cinsel ilişki (orgazma ulaşması) yaşayabilmesi için ön sevişmeye yeterince zaman ayrılması gereklidir.
  • Çift, cinselliğe ilişkin mitleri ve toplumsal değerleri, birlikte konuşarak ve paylaşarak aşmalıdır.
  • Bir insanın başka bir insana cinsel yakınlık duyması, her eş için farklı davranışları içerebilir. Bu nedenle çiftler, kendi aralarında sevdikleri, haz aldıkları ve istedikleri veya sevmedikleri cinsel davranışları konuşmalıdır. Ayrıca ilişki sonrası da duyulan haz, mutluluk ya da doyumsuzluk paylaşılmalıdır. Sahte, yapmacık ve dürüst olmayan geri bildirimler, uzun vadede karşılıklı güveni sarsabildiği gibi eşlerin cinsel birlikteliklerini de zedeleyebilir. Paylaşım ve kendini ifade etme, çift için ortak ve en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olur.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/mutlu-ve-doyumlu-bir-cinsel-yasamin-altin-kurallari/

Baş Ağrısına Karşı Alabileceğiniz 5 Önlem

Previous article

Düzenli Egzersiz Ve Beslenme Migrene İyi Geliyor

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.