Cinsel Sağlık

Menopoz sırasında ve sonrasında cinsel sağlık ve yakınlık

0
Menopoz sırasında ve sonrasında cinsel sağlık ve yakınlık

Menopoza girdiğiniz için seks hayatınızın bittiğine dair bir efsane var, ancak bu böyle olmak zorunda değil. Tek başınıza ya da bir partnerle vücudunuzda size sunulan zevkin tadını çıkarmak istiyorsanız, menopozdan sonra da hala oyunda kalabilirsiniz.

Menopozun bazı hormonal değişiklikleri, seks ve vücudunuzu deneyimleme şeklinizi değiştirebilse de, size doğru gelen mutlu ve zevkli bir cinsel yaşam yaratmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Perimenopoz sırasında hamile kalmak hala mümkündür, bu nedenle, gerekirse doğum kontrolü hakkında konuşmaya devam edin. Partnerinizle birlikte bariyer yöntemleri kullanıyorsanız, daha az kayganlık ve menopoz sırasında vajina duvarlarının incelmesi sizi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanmaya karşı daha savunmasız hale getirebileceğinden, prezervatif kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

Vajinal kuruluk, rahatsızlık veya ağrı

Menopozun bir sonucu olarak vajinanız kuru, ağrılı veya kaşıntılı hale gelirse, doktorunuz vajinanıza peser, krem ​​veya vajinal halka şeklinde doğrudan uygulanan östrojen tedavisini reçete edebilir. Bu, HRT ile birlikte güvenle kullanılabilir.

Östrojen kremi vajinanızın astarındaki nemi ve kayganlığı artırarak yürümeyi, egzersizi ve cinsel ilişkiye girmeyi yeniden daha rahat hale getirir.

Pamuklu iç çamaşırı giymek ve sadece vulvanızı suyla yıkamak vajinanızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Tedavi durduğunda semptomlarınız geri döneceğinden genellikle vajinal östrojen kullanmaya devam etmeniz gerekir. Bununla birlikte, yan etkiler çok nadirdir.

Vajinal östrojene ek olarak veya onun yerine eczaneden reçetesiz alabileceğiniz vajinal nemlendiriciler veya kayganlaştırıcılar da kullanabilirsiniz.

Cinsel istek veya ‘libido’

Tüm kadınlar menopozu farklı yaşarlar ve birçok kadın menopoza girerken cinsel yaşamlarında değişiklikler yaşar. Kadınların ‘libido’sunu veya cinsel isteğini etkileyen menopoz hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz.

Bazı kadınlar, diğer insanların ne düşündüğü konusunda artık endişelenmedikleri ve yaşlandıkça bir özgürlük duygusu hissettikleri için seksten daha fazla zevk alabilirler. Diğerleri artık cinsel istek duymadıklarını veya artık seks yapmak istemediklerini görebilir ve bu gerçekten üzücü olabilir.

Menopoz sırasında seks yapmak istememenizin birçok nedeni olabilir.

Bu şunları içerebilir:

  • penetran seksi rahatsız edici veya ağrılı yapan vajinal kuruluk ve rahatsızlık
  • azalan hormonlar nedeniyle cinsel dürtü azalması
  • uykunuzu ve seks için enerjinizi etkileyen gece terlemeleri
  • seks için çok stresli veya üzgün hissetmenize neden olabilecek duygusal değişiklikler

Menopozun diğer tüm semptomlarında olduğu gibi, size yardım etmek için yapılabilecek çok şey olduğundan, ihtiyacınız olduğunda tavsiye almanız önemlidir. Cinsel yaşamınızı tekrar rayına oturtmanıza yardımcı olabilecek tedaviler olduğundan, yerel pratisyen hekiminizdeki biriyle konuşmaktan korkmayın.

Stres ve kaygı

Stres ve/veya endişe hissediyorsanız, cinsel istek duygularını yaşamak zor olabilir. Beyniniz bu iki farklı duyguyu aynı anda işlemeyi gerçekten zor buluyor.

Stresi yönetmek, birçok farklı menopoz semptomlarına yardımcı olabilir, ancak seksle ilgili duygularınız konusunda gerçekten bir fark yaratmanıza yardımcı olabilir.

Partnerinizle seks hakkında konuşmak

Bir partneriniz varsa, seks hakkında ne hissettiğinizi iletmek zor olabilir, ancak bu, yaşayabileceğiniz bazı zorlukların üstesinden gelmek için iyi bir yoldur.

İstediğiniz seks hayatını düşünün. Mecbur hissettiğiniz için seks yapmak, sizin veya sahip olduğunuz herhangi bir partner için tatmin edici bir deneyimle sonuçlanmayabilir.

Anlamlı bir cinsel yaşam belli bir şekilde görünmek zorunda değildir. Hayatınızın bu döneminde sizin için neyin zevkli olduğunu keşfetmek ve öğrenmek eğlenceli olabilir ve vücudunuzda ne yaşamak istediğinize karar verebilirsiniz. Sadece şefkatli olmak, vücudunuza bağlı ve eşinize yakın hissetmenize yardımcı olmanın iyi bir yolu olabilir.

Gebelik Döneminde Doğru Beslenmek İçin 9 İpucu

Previous article

Perimenopoz Sırasında Seks Hayatınızı Geliştirmek İçin 5 İpucu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.