Cinsel Sağlık

Kadınların Gözdesi “Hormonlu Spiraller”

0

Hormonlu spiral, adından da anlaşılacağı gibi çok az miktarda hormon içermekle birlikte bunun vücuda bir hormonal bir etkisi yoktur.

Bu spirallerde salgılanan yumurtlama hormonunun miktarı bir doğum kontrol hapının yaklaşık 700’de biridir ve bu şekilde genel bir hormonal etkiye rastlanmamaktadır.

Hormon sadece rahim zarına salgılanmakta ve kana çok az bir kısmı geçmektedir. Son zamanlarda hormonlar ile ilgili, özellikle menopoz sonrası hormonlarla ilgili negatif yayınların doğurduğu genel hormonal korkunun bu RIA’larda etkisi yoktur. Çünkü değindiğimiz gibi salgılanan hormon bir doğum kontrol hapının 700’de biri kadardır. Kaldı ki bu salgılanan hormon rahim kanserini önleyen yumurtlama hormonu dediğimiz progesteron türevidir.

Ancak bazı çok hassas kadınlarda bu çok düşük hormon miktarı bile şişkinlik ve gerginliğe neden olabilir. Bu RIA’nın doğum kontrol hapı alamayan veya bir çocuğu olduğu için her gün hap almaktan hoşlanmayan insanlarda yeni bir aile planlaması çığırı açtığı bir gerçektir. Aynı zamanda kanama şikâyeti olan hastalarda tedavi amacı ile takılabilmesi pek çok kişiyi myom veya rahim ameliyatlarından kurtarabilir.

Aynı hormonun menopoz sonrasında da faydalı olduğunu bildiğimizden menopozdaki hormon tedavisinde de kullanabilme olanakları mevcuttur. Hormonlu RIA’larda ‘T’ şeklindeki spiralin gövdesinden çok düşük dozda bir hormon salgılanmakta ve bu hormon rahim zarını incelterek gebelikten korumaktadır. Bu incelme tamamen geçici bir şeydir ve spiral çıkarıldıktan 2–3 hafta sonra zar normale döner. Hatta kullananların yüzde 40–50’si hiç adet olmaz.

Bu büyük bir rahatlık, kansızlığa karşı bir mücadeledir ve kişinin sosyal hayatını çok daha rahat geçirmesine yol açar. Adetin çok az olması veya hiç olmamasının menopozla ilgisi yoktur. Yumurtalıkların faaliyetleri aynen devam eder.Hormonlu Spiraller’in etkinliği hemen hemen tüp bağlama kadar yüksektir. Bakırlı spirallerde ise yüzde1–2 arası gebelik şansı olmaktadır.

RIA’ları biz genellikle çocuğu olmuş annelere takıyoruz. Rahim daha büyük olduğu için RIA daha rahat kullanılabilir. Adeti şiddetli olan kadınlar uzun süredir spiral kullanamamaktaydı. Hormonlu Spiraller yüzünden bu insanlar da rahatlıkla spiral kullanabilmektedir.

Hormonlu RIA’ların bakırlardan daha etkin olması, iltihaplanma yapmaması, adet kanamasını azaltıcı yönündeki etkisinden dolayı giderek yaygınlaşmakta ve kadınları ile doktorların ilk tercihi olma yönünde ilerlemektedir. Rahim içi araçlar bir kez takıldıktan sonra 5 yıl koruduğu için özellikle yoğun çalışan, her gün hap almaktan hoşlanmayan veya unutma riski yüksek, bunlara karşı yan etkilere duyarlı olan kişilerde özellikle tercih edilmelidir.

Kaynak: dktinternational.com.tr/kadinlarin-gozdesi-hormonlu-spiraller-2/

En İyi Detoks Sağlıklı Beslenme

Previous article

Ertesi Gün Hapı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.