Cinsel Sağlık

İyi Bir Seks Hayatınız Olduğunu Gösteren 11 İşaret

0
İyi Bir Seks Hayatiniz Oldugunu Gosteren 11 İsaret

İster yeni bir ilişki içinde olun, ister sahalarda ekmeğinizin peşinde olun, isterse uzun vadeli bir ilişki içinde olun, cinsel yaşamınızın durumunu merak etmeniz doğaldır.

Ama işin aslı şu ki, ‘iyi’ bir seks hayatı herkes için farklı şeyler ifade ediyor. İstediğinizi ve ihtiyacınız olanı alıyorsanız ve eşinizle istek ve ihtiyaçlarınızı rahatça iletmekte kendinizi rahat hissediyorsanız, seks hayatınız muhtemelen oldukça iyidir. Bugünlerde takılmaya, sağa kaydırmaya ve Instagram’da  harika çiftlerin özçekimlerini göstermeye çok fazla vurgu yapıldığından, dürüst olmak gerekirse, dünyadaki herkes sizden daha fazla (veya daha iyi!) seks yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ama ister yeni bir ilişki içinde olun, ister uzun süreli bir romantizmin balayı aşamasının çok ötesinde olun ya da bekar ve kaynaşmaya hazır olun, oldukça harika bir seks hayatınız olduğunu bilmenin bazı kolay yolları var. İlişki durumunuz ne olursa olsun sağlıklı bir cinsel yaşam önemlidir, ancak iyi haber şu ki, eşinizin yanı sıra kendi bedeninizle de bağlantılı hissetmek, aslında libidonuza uyum sağlamanın oldukça kolay bir yoludur.

1 Masturbasyon yapmak 

Hepimiz meşgulüz, ama ister on yıllardır evli olun, ister tek başınıza olun, ara sıra kendi vücudunuzu keşfetmeye ve size neyin iyi geldiğini bulmaya zaman ayırmalısınız. Pek çok insan seksin iki (veya daha fazla!) katılımcı gerektiren bir şey olduğunu düşünür, ancak masturbasyon çift olsanız bile, nelerden hoşlandığınızı öğrenmenin kolay ve sağlıklı bir yoludur.

2 Kendinizle barışık olmak

Kültürel güzellik ideallerinin (tüm cinsiyetler için) acı verecek kadar dar olduğu bir dünyada, kendinizle barışık olmak ciddi anlamda zor gelebilir. Ancak olumlu bir beden imajına sahip olduğunuzda ve kendinizi iyi hissettiğinizde, cinsel karşılaşmalarınızdan daha fazla keyif alacaksınız. Çoğumuz, seks sırasında o açıdan nasıl göründüğümüzle ilgili endişe duyduğumuz veya partnerimizin algıladığımız ‘kusurlarımızdan’ birini görmesinden endişe ettiğimiz, , o anları yaşamışızdır. Ancak kendinizle barışık olarak bu rahatsız edici düşüncelerin seksten zevk almanızı engellemesine izin vermeyin.

3 Kendinizi rahat ifade edebilmek

Harika seks aslında tek bir temel unsura indirgenir: iletişim. Partnerinizle birlikte istek ve ihtiyaçlarınızı ifade etmekte kendinizi rahat hissettiğinizde, bir şeyler denemek için kendinizi rahat ve heyecanlı hissedeceksiniz. İyi seks tamamen mükemmel tarifinizi bulmakla ilgilidir, bu da garip hissettirse bile bunu açıkça söylemek anlamına gelir. Partnerinize ne istediğinizi söylemek önemlidir, ancak ne istemediğinizi, iyi hissettirmeyen bir şey olup olmadığını veya sadece bugün içinde olmadığınızı tartışmak da aynı derecede önemlidir.

4 İletişiminiz yatak odasının dışında da yerinde ise

Cinsel arzularınız hakkında iletişim kurmak ne kadar önemliyse, eşinizle daha az seksi şeyler konusunda da bağlantıda hissetmeniz daha da önemlidir. Bu nedenle, hayat arkadaşınızla yakın bir bağ hissettiğinizde, ilişkinizin tüm alanlarına yayılan o iyi hisleri hissedeceksiniz ve bu da seks hayatınıza uzanacaktır. Eşiniz tarafından duygusal olarak bağlı ve ihtiyaç duyulduğunuzu hissetmek, sekse daha fazla ilgi duymanızı sağlar. “Bunu sürdürmek için iyi bir egzersiz, haftada en az bir saatinizi birbirinize karşı duygularınızı yakalamak için harcamayı seçmektir – bire bir, kesinti olmadan.”

5 Sex esnasında tüm benliğinizle orada olmak

Özellikle uzun süreli bir ilişkide, samimi anlarda aklınızın başka bir yere kaydığı anlara sahip olmak kolaydır; aniden ev işlerini veya işte olan bir şeyi düşündüğünüzde birdenbire olabilir. Yahut çocuklarınızla ilgili bir şeyler olumsuz olaylar aklınıza takıldığı anda, aniden kendinizi çok daha az seksi hissedebilirsiniz. Ancak genel olarak tüm benliğinizle (aklen ve bedenen)  seks yapıyorsanız, muhtemelen bu deneyimden bolca zevk alıyorsunuzdur. Tüm benliğinizle iştirak edilen seks, vücudunuzun fiziksel duyumlarına tamamen ve bütün olarak dalmış olduğunuz zamandır. Bununla birlikte, tüm benliğinizle iştirak edilen seks seks, asla dikkat dağıtıcı düşüncelere sahip olmayacağınız anlamına gelmez… Bu, dikkat dağıtıcı düşünceleri onlara takılıp kalmadan bırakabileceğiniz anlamına gelir.

6 Partnerinizle zamana öncelik veriyorsunuz.

Hayat birçok şeyin önüne geçer, bu yüzden çoğumuz istemeden partnerimizi ikinci plana atmanın nasıl bir his olduğunu biliriz. Ancak hayat size ne getirirse getirsin – iş taahhütleri, aile durumları, başka ne olursa olsun – eşinizle cinsel veya başka bir şekilde zaman ayırdığınızdan emin olun. Partnerinizi bir numara gibi hissettirmek sağlıklı bir cinsel yaşamın anahtarıdır (çocuklarınız olsa bile). Haftada bir seks randevusu planlayarak seksi bir öncelik haline getirin. Çiftler bunu yaptığında, birbirlerini memnun etmek istediklerinin bir işaretidir. Evet, seks planlamak, onu elde etmenin en az seksi yoluymuş gibi geliyor, ama aslında işe yarıyor: Uzmanlar, seks planlamanın havayı yakalamanıza yardımcı olduğu konusunda hemfikir, çünkü bu sayede partneriniz kendisi ile  biraz olsun sevişerek kaliteli zaman geçirmek  için önceden zaman ayırdığınızın farkında olacaktır diyorlar. Rahat bir hayat yaşamıyorsanız ve çocuklarınız büyüyüp evden çıkmadıkça, seks planlamak iyi bir fikirdir. Uzmanlar, rahatlamanız için eğlenceli bir film ya da TV şovu ile hafif bir akşam yemeğinin tadını çıkararak stres atarken sahneyi ayarlayarak, romantik bir gece planlamanızı önerir. Ancak sadece sabah erken bir şipşak veya tembel bir Pazar öğleden sonra seks seansı planlamak için zamanınız olsa bile, düzenli olarak eşinizle bire bir olmak için zaman ayırdığınızda da faydaların farkına varacaksınız.

7 Zaman zaman yeni şeyler denemeye hazırsınız.

Her cinsel ilişki, avizelerden sarkmayı veya kişinin vücudunu atletizm oyuncularına çevirmeyi içermek zorunda değildir, ancak eşinizle iletişiminiz açıksa ve ona güveniyorsanız, ara sıra işleri değiştirmekten çekinmeme ihtimaliniz yüksektir ki bu çok iyi bir şey. Zaman zaman yeni oyuncaklar, kıyafetler veya pozisyonlar gibi küçük değişiklikler ekleseniz bile, sendikanızın durumuna yatırım yaptığınızı gösterir. Ve gerçek olalım, çeşitlilik hayatın baharatıdır, öyleyse neden farklı şeyler denemiyorsunuz?

8 Ne sıklıkta birlikte olduğunuz konusunda stresli değilseniz.

Hayat bu, çok azımız her zaman akıllara durgunluk veren yakınlık için zaman bulur. Ama bunun için stres yapmadığın sürece, iş romantizm söz konusu olduğunda işlerin inip çıkması tamamen normaldir. Sağlıklı bir cinsel yaşamın ne olduğu hakkında gerçekçi fikirlere sahip olmak önemlidir. Cinsellik yaşamanın doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını kabul ederseniz ve siz ve eşiniz bunu ne zaman isteyip ne zaman istemediğiniz konusunda birbirinize açıksanız, o zaman sağlıklı bir seks hayatınız olur.

9 İstediğinizi alıyor ama aynı zamanda da veriyorsanız.

Aradığınızı elde edebilmek için kendinizi ifade etmeniz önemlidir, ancak partnerinizle seks iki yönlü bir yoldur. Partnerinizin mutlu ve tatmin olduğundan emin olmak için zaman ayırdığınızda, bu iyi hissettiren faydaları da elde edeceksiniz. Orgazm seksin bütün noktası olmasa da, orgazmın olmaması; rahatlık, sizi neyin tahrik ettiği, uyarılma, zaman ve karşılıklı saygı gibi başka bir şeyin eksik olduğunun bir işaretidir. Seks zamanlaması konusunda aynı fikirde değilseniz, birbirinizin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun ve cinsel programınızı buna göre değiştirin.

10 Seksi o kadar ciddiye almayın.

Pop kültüründe ne kadar yumuşak ve şehvetli görünürse görünsün, seks çoğu zaman garip, beceriksizce ve tuhaftır. Biriyle delicesine sıcak bir kimyanız olsa bile, konu seks olduğunda her şey olabilir. İşe yaramayan bir pozisyon, yataktan düşmekle sonuçlanan bir hareket, hatta tahmin etmediğiniz bir vücut işlevi… Gerçek olalım, bedenler her türlü tuhaf şeyi yapar, ama en önemlisi şudur: beklenmedik bir durum ortaya çıktığında stres yapmamak. Bunlara gülüp buna göre devam edebilirsen, muhtemelen harika bir seks hayatın olacaktır.

11 Yatak odasının dışında da mutlu olmak

Evet, konu seks olduğunda kendi ihtiyaçlarınıza ve eşinizin ihtiyaçlarına odaklanmak kesinlikle önemlidir, ancak bazen iyi bir seks hayatınız olması, yatak odasının dışında nasıl hissettiğinizden kaynaklanır. Gerçek şu ki, seks sizi rahatlatır, bu yüzden daha mutlu olduğunuzu, daha hafif olduğunuzu ve küçük şeyler için daha az stresli olduğunuzu düşünüyorsanız, muhtemelen iyi bir seks hayatınız vardır. Kaynak:  dktinternational.com.tr/iyi-bir-seks-hayatiniz-oldugunu-gosteren-11-isaret/

Orşit (Testis İltihabı) Nedir?

Previous article

Sağlıklı Cinsellik Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.