Cinsel Sağlık

Erken Boşalma Nedir?

0
erken-bosalma

Erken boşalma problemi ne yazık ki toplumumuzda öngörülmeyen ve söylenmesi ayıp bir hal almıştır. Her sağlık probleminde olduğu gibi insan hayatında cinsel sağlık problemleri de oldukça önem arz etmektedir.

Günümüzde son dönemlerde oldukça sık karşılaşmış olduğumuz cinsel sağlık problemleri aynı zamanda birçok insanı hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak yıpratmaktadır. Bir sır gibi gizlenen ve açığa çıkması istenmeyen en büyük cinsel sağlık problemlerinin başında ise erken boşalma problemi gelmektedir.

Genellikle erken boşalma cinsel ilişki sırasında penisin vajina içerisinde yaklaşık olarak 1 dakikalık süreden az kalınmasından sonra istemsiz olarak boşalma durumuna denilmektedir. Bu durum boşalmanın istenilen ya da arzu edilen süreden daha kısa bir zamanda olmasına neden olmaktadır. Bu durum ilk ilişki sırasından sonra yaklaşık olarak 6 aydan fazla sürüyorsa bu duruma denetimsiz boşalma denilmektedir ve cinsel sağlık uzmanında bir doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu sizlerin hem sağlığınız hem de mutluluğunuz açısından oldukça önemlidir.

Erken Boşalma Türleri Nelerdir?

Cinsel sağlık problemi denilince ilk akla gelen sorunlardan bir tanesi de erken boşalma problemidir. Birçok hastalıkta olduğu gibi Erken boşalma hastalığının da türleri yer almaktadır. Erken boşalma türleri kimi hastalarda uzun süreli görülürken kimi hastalarda kısa süreli ve muayene edilebilir ya da terapi ile sağlanabilecek niteliktedir. Sizlerde bu türlerin kesin ve net olarak izahını ve tespitini istiyorsanız uzman bir doktor ya da terapistten yardım almanız gerekmektedir. Sizler için erken boşalma türlerini listeledik;

İşte Erken Boşalma Türleri;

Primer (Birincil) Erken Boşalma: İlk türümüz olan primer yani birincil erken boşalma genellikle insanlarda hayat boyu devam eden bir sorun olarak görülmektedir. Bu tür bir cinsel sağlık probleminiz yer alıyorsa uzman doktor aracılığı ile giderebilmeniz mümkündür.

Sekonder (İkincil) Erken Boşalma: Erken boşalma türleri arasında en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de sekonder yani ikincil erken boşalma türüdür. İnsanların genellikle daha önceden erken boşalmaya dair herhangi bir sorunu yokken daha sonradan ortaya çıkmaktadır.

Durumsal (Dönemsel) Erken Boşalma: Daha çok ilişki düzeyine bağlı olarak görülen durumsal yani dönemsel erken boşalma türüdür. İnsanların cinsel ilişki sırasında almış oldukları haz duygusu ile ya da dönemsel olarak yaşamış oldukları yüksek tatmin duygusu neticesinde meydana gelmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz erken boşalma türleri genellikle cinsel sağlık problemlerinde insanlar üzerinde en çok görülen türlerdir. Bu türlerin haricinde de insanlarda görülebilen cinsel sağlık ve erken boşalma problemleri bulunmaktadır. Sizlerde farklı sıkıntılar ya da sağlık problemi yaşıyorsanız bunu doktorunuz ile tetkik ederek problemi çözmeye çalışmalısınız. Bu sizlerin hem normal sağlığınız hem de cinsel sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Makalemizde belirtmiş olduğumuz erken boşalma türleri aynı zamanda erken boşalma nedenlerini kapsamaktadır. Primer türü erken boşalma genellikle insanların gençlik dönemlerinde karşılarına çıkmaktadırlar. Mastürbasyonu bir alışkanlık haline getiren bireyler aynı zamanda erken boşalma sorununa da sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra birçok neden erken boşalma durumunu tetiklemektedir.

Genellikle cinsel sağlık problemlerinde insanların karşısına primer tip erken boşalma türü çıkmaktadır. Buna ek olarak kişinin cinsel bilgi eksikliği, yeteri kadar tecrübeye sahip olunmaması, cinsel birliktelik sırasında heyecanlanma ve kendini kontrol edememe durumu primer türü içerisinde yer almaktadır. Erken boşalma türleri arasında görülen bir başka boşalma türü çeşidi sekonder boşalmada isi psikolojik sorunlar daha çok baskın gelmektedir. Bunun yanı sıra şeker hastalığı, bilinçsiz ilaç kullanımı, aşırı alkol tüketimi, cinsel birliktelik sırasında eş ile yaşanan iletişim kopukluğu da ön planda bulunmaktadır. Durumsal erken boşalma türünde ise kişiler iş hayatında yaşamış oldukları stres veya hayatta karşılaşabilecekleri diğer olumsuzluklar ya da olumlu tavırlar karşısında yaşamış oldukları psikolojik etki ile meydana gelen problemlerdir. Erken boşalma problemi genellikle erkekler üzerinde görülmektedir. Tüm bunların yanı sıra küçük yaşlarda meydana gelen taciz, tecavüz ya da ilk ilişki sırasında yaşanan travmatik olaylarda erken boşalma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Birçok kişi için söylenmesi dahi kabul edilmeyen cinsel sağlık problemleri insanların hayatını gün geçtikçe zor durumda bırakmaktadır. Yaşanılan bu problem aynı zamanda insan hayatını da tehlikeye sokmaktadır. Sizlerde erken boşalma probleminizi bir terapist eşliğinde ya da uzman bir doktor eşliğinde önleyebilirsiniz.

Kaynak:  dktinternational.com.tr/erken-bosalma-nedir/

Vajina Beyazlatma

Previous article

Varikosel Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.