Anne ve ÇocukCinsel Sağlık

Adet Döngünüzün Herhangi Bir Anında Hamile Kalabilir Misiniz?

1

Gebe kalma, sperm bir insan yumurtasını döllediğinde gerçekleşir. Her adet döngüsü sırasında, sperme maruz kalmanın gebeliğe yol açabileceği yaklaşık altı gün vardır – yumurtlamaya giden beş gün ve yumurtlamanın gerçekleşmesinden tam bir gün sonra. Yumurtlama (yumurtalıktan fallop tüpünüze bir yumurtanın salınması) tipik olarak her dönemin başlangıcından yaklaşık 13-15 gün önce gerçekleşir (1). Bir yumurta salındıktan sonra yaklaşık 12-24 saat içinde döllenebilir.

Adet döneminiz gibi, yumurtlamanın zamanlaması da döngüden döngüye değişebilir ve hiç yumurtlamadığınız garip bir döngünüz olabilir. Sperm vücudunuzun içinde yaklaşık beş güne kadar yaşayabilir.
Bu, yumurtlamaya giden günlerde korunmasız “vajinada penis” seksine sahipseniz (veya başka bir tohumlama yöntemi kullanıyorsanız), spermin potansiyel olarak yumurtayı döllemek için yeterince uzun süre hayatta kalabileceği ve hamilelikle sonuçlanabileceği anlamına gelir. Gebeliğin mümkün olduğu bu zaman penceresine “doğurganlık penceresi” denir.

Ancak, yukarda verilen aralıklarda olan doğurganlık penceresinin bir tahmin olduğunu ve gerçek biyolojik doğurganlık döneminiz olmadığını unutmayın (her bir döngüyü ne zaman yumurtladığınızı bilmek için bazal vücut ısısı veya yumurtlama testleri gibi ölçümler yapmanız gerekir).

Doğurganlık döneminizi anlamak, hamile kalmaya çalışıyorsanız yardımcı olabilir, ancak Doğurganlık Farkındalık Yönteminiz (DFY) tarafından belirlenen kurallara uymadığınız sürece, dönem uygulamanızın gösterdiği doğurganlık penceresini bir doğum kontrolü şekli olarak kullanmanız önerilmez. DFY, servikal mukus ve bazal vücut sıcaklığının izlenmesini içerebilir ve genellikle birini hamilelikten korumak için her döngüde daha fazla “seks yok” günü gerektirir. Ayrıca yumurtlamanın zamanlaması değişken olduğundan, her DFY yöntemi her döngü için işe yaramaz. Bir DFY yöntemi kullanmakla ilgileniyorsanız sağlık uzmanınızla görüşün.

Geri Çekme Yöntemini Kullansanız Bile Hamile Kalabilir Misiniz?

Next article

You may also like

1 Comment

  1. […] Gebe kalma, sperm bir insan yumurtasını döllediğinde gerçekleşir. Her adet döngüsü sırasında, sperme maruz kalmanın gebeliğe yol açabileceği yaklaşık altı gün vardır – yumurtlamaya giden beş gün ve yumurtlamanın gerçekleşmesinden tam bir gün sonra.  […]

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir