Genel Sağlık

Yeni Yılda Daha Mutlu Bir Sen

0
Yeni Yılda Daha Mutlu Bir Sen

Hepimiz hayatta belli mücadeleler verir ve bazı yorgunluklar yaşarız. Herkesin hikayesindeki zorluklar farklı olsa da sonuç bazen tek bir noktada birleşir: Mutlu olmak. Şu an bulunduğunuz yerde mutluluk uzak bir amaç gibi görünüyor olsa da aslında onu hayatınızdaki bir değere dönüştürebilecek önerilerden söz etmek mümkün. HiDoctor Uzman Klinik Psikologlarından Ayşenur Aldırmaz Teşdemir, yeni yılda daha mutlu olmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

Alanında uzman psikolog ve diyetisyen hizmetlerini tek çatı altında birleştiren HiDoctor’un uzman klinik psikologlarından Ayşenur Aldırmaz Taşdemir, yeni bir yıla girmeye hazırlandığımız günlerde daha mutlu hissetmenin yöntemlerini açıkladı. ‘Mutluluk listesi kulağa bazen gerçek dışı gelse bile asıl gerçek dışı olan mutluluğu sadece hayal olarak zihnimizde tasarlamak ve hiçbir adım atmamaktır’ diyen Taşdemir: ‘Yaşadığımız türlü zorluklar içinde kimi zaman mutluluk çok uzakta görünebilir. Ama inanın her zaman mutlu olmak için yapılabilecek şeyler vardır. İnancın ve umudun kök saldığı bir zihinde daha mutlu bir yaşamın ortaya çıkacağı şüphesizdir’ dedi.

Bu yazıyı okuduğunuza göre mutlu olmak istiyorsunuz demektir. Şimdi, daha mutlu olmak için yapılması gerekenler listemize göz atalım!

Uzman Klinik Psikolog Ayşenur Aldırmaz Taşdemir

Evet, Daha Mutlu Bir Sen Mümkün!

Mutluluk sizin için ne ifade ediyor? Bazen mutluluğu yaşamımızdan uzaklaştırıyor ve buna rağmen onu aramaya devam ediyoruz.

Şu anda atacağımız bir adımla daha mutlu bir size yolculuk yapabilirsiniz! Hadi başlayalım.

Yeni Deneyimler Edinin

Daha mutlu olmak için yapılması gerekenler önerilerinde yeni deneyimlerden sıklıkla söz edildiğini duymuşsunuzdur. Peki, neden deneyimlerin bu kadar önemsendiği hakkında bir fikriniz var mı?

Beyin ancak yeni deneyimlerle yeni bağlantılar oluşturabilir ve kendini geliştirebilir. Sağlıklı bir beyin yapısı ise sağlıklı bir insana ve daha mutlu bir yaşama işaret eder. Her beş senede bir yaşadığınız yeri değiştirmeli ya da hayatınızda radikal değişikliklere yer açmalısınız türünden önerilere de sıkça rastlarız.

Tüm bunlar size farklı bir bakış açısının kapısını aralamak ve aslında değiştirmeniz gereken şeyin bakış açınız olduğunu anlatmak içindir. Ancak yeni deneyimler denildiğinde illaki sıfırdan bir değişikliğe ihtiyacınız olmayabilir.

Örneğin yıllardır öğrenmek istediğiniz bir hobiye başlamak sizi yeniden doğmuş gibi hissettirebilir. Belki yeni yerler keşfetmek için dil öğrenmek istiyorsunuz ya da uzun zamandır keman çalmayı arzu ediyorsunuz. Hedefiniz tamamen size kalmış fakat yeni deneyimlere açık olmanın mutlulukla bir ilgisi olduğunu söylemeliyiz.

Egzersiz Yapın ve Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmenin ve egzersiz yapmanın önemini pek çok açıdan biliyoruz. Peki, mutluluk ile ilişkisi nedir?

Mutluluğumuz aslında psikolojik ve fiziksel süreçlerin bir birleşimi gibidir. Sağlıklı bir kemik yapısı, sağlıklı hormonlar ve dahası mutluluğumuzun fiziksel yönüne işaret eder. Aynı zamanda psikolojimiz üzerinde de olumlu etki gösterir. Sağlıklı beslenme gibi egzersizin de mutluluk hormonları üzerinde çeşitli faydalara sahip olduğu bilinir.

Planlı Yaşayın

Belki saatlik planlar size uymuyor olabilir, aslında uymak zorunda da değil!

Burada planlı yaşamaktan kasıt sizin için en doğru ve uygulanabilir düzeni kurmaktır. Ancak şunu da kabul etmek gerekir ki tamamen plansız şekilde yaşanan bir hayat oldukça karmaşık ve içinden çıkılamaz bir hale gelebilir.

Eğer gün içinde hiçbir şeye yetişemediğinizi düşünüyor ve bu karmaşa sizi mutluluğunuzdan alıkoyuyorsa kendinize uygun bir plan yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Sevdiğiniz İnsanlarla Zaman Geçirin

Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek şüphesiz ki en kestirme mutluluk formüllerinden biridir. Bazen onların sevincine eşlik etmek bazen de yardımcı olabileceğiniz bir konuda yanında olduğunuzu hissettirmek size iyi gelecektir.

Vakit geçirdiğiniz insanların sizin olumlu potansiyelinizi destekleyecek kişiler olması önemlidir. Mutlu olmak için sevdiklerinize vakit ayırmayı ve kaliteli zaman geçirmeyi listeye dahil edebilirsiniz.

Online Terapi Alın

Daha mutlu olmak için yapılması gerekenler aslında hem kolay hem de etkili önerilere dayanır. Ama bazen yaşadığımız zorlukları tek başımıza atlatma noktasında güçlük yaşayabilir ve desteğe ihtiyaç duyabiliriz.

Yaşadığımız olumsuz bir deneyim sebebiyle umutsuzluğa düşebilir, mutlu olmak için ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Bu noktada terapi desteğine başvurabilir ve hatta herhangi bir mekân kısıtlaması olmadan, online olarak terapi yardımı alabilirsiniz.

Konu ile ilgili bilgi sahibi bir uzmanın önerileri olumsuz süreci atlatma ve daha mutlu bir yaşama kavuşma noktasında faydalı olacaktır. HiDoctor alanında uzman psikologlar eşliğinde online psikolog desteği almanızı sağlar. Mutlu olmak için önünüzde engeller olduğunu düşünüyor ve yardım almak istiyorsanız HiDoctor’a başvurabilirsiniz.

Özetlemek Gerekirse;

Mutsuzluk, çoğu zaman dışarıdan kaynaklı etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Dolayısıyla bazı olumsuz gelişmeler sonucu mutsuz olabilir ve bunu değiştirmek isteyebiliriz. Ancak mutluluk tamamen içimizde gelişen ve kendi çabamızla ilerletebileceğimiz bir kavramdır.

Elbette bunun için öncelikle kişinin mutlu olmayı istemesi ve gerekli olduğu noktalarda yardım almayı kabul etmesi önemlidir. Eğer siz de mutlu olmak için profesyonel bir desteğe başvurmak istiyorsanız; HiDoctor’ın online terapi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Kış Enfeksiyonlarına Karşı 7 Etkili Önlem!

Previous article

Vertigo Tedavisinde ‘Manevra’ Yöntemi

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.