Anne ve ÇocukKalp Sağlığı

Gebelikte Kalp Problemleri

0

Kalp rahatsızlığı olan genç kadınlar genellikle sağlıklı bir hamilelik yaşayıp yaşamayacakları konusunda endişe duyarlar.

Hastaların bu endişeleri dile getirdiğinde, doktorlar, hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında kalp rahatsızlıklarını yönetmek için doktorlarıyla birlikte çalıştıkları sürece, hamileliğin mümkün ve güvenli olduğuna dair güvence veriyor.

Edinilmiş Kalp Hastalığını Yönetmek

Aslında kalp rahatsızlığı olan iki farklı kadın popülasyonu vardır: doğduklarında rahatsızlıkları olan kadınlar (doğuştan kalp hastalığı) ve yetişkinlik döneminde gelişen rahatsızlıklar (kazanılmış kalp hastalığı) olanlar.

Doğuştan kalp hastalığı olan kadınlarda kardiyak komplikasyon riskinin beklendiği kadar yüksek olmadığını görüyoruz. Aslında, son araştırmalar bu kadınların doğum sırasında problem yaşamadığını göstermiştir. Ancak, edinilmiş kalp hastalığı olan kadınlar hakkında daha az şey bilinmektedir.

30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlarındaki kadınların doğum oranları giderek artarken hamile kalan kadın nüfusu değişmektedir. Kadınların artık edinilmiş kalp rahatsızlığı olan bir gebeliğe başlamaları alışılmadık bir durum değildir.

Bu hastalıklar arasında yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı (kalp krizi), kalp kapak hastalığı ve kalp ritmi bozuklukları (aritmiler) bulunur.

Bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahip hamile kalan kadınlar için birkaç tavsiye:

·       Doktorunuzla – ideal olarak hamile kalmadan önce – sağlığınız ve kalp rahatsızlığınız için aldığınız ilaçlar hakkında konuşun, çünkü bazı ilaçlar gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir.

·       En azından bir Kadın Doğum / Jinekoloji ve bir kardiyolog içeren multidisipliner doktorlardan oluşan bir ekibe erişiminizin olduğu bir ortamda bakım sağlayın.

·       Hamileliğin erken döneminde doğum öncesi bakım oluşturun ve tüm doğum öncesi randevularınızı saklayın.

·       Soru sormaktan korkmayın. Hamilelik semptomları ve kalp hastalığı semptomları genellikle benzerdir. Kadınlar, kardiyologlarına sorularla veya gerektiğinde değerlendirme için yaklaşırken kendilerini rahat hissetmelidir. Rahatsız edilmek ve eve gönderilmek, kendilerine veya bebeğe zarar verme riskinden daha iyidir.

·       Durumunuzu çocuğunuza geçirme riskinde olup olmadığınızı öğrenin.

·       Hamileliğe yüksek tansiyonla başlayan kadınlar için, hamilelik sırasında tansiyonunuzun biraz daha yüksek olmasına – ancak çok yüksek olmamasına – izin verildiğini bilin. Hamileliğinizin her aşamasında sizin için hangi tansiyon aralığının doğru olduğunu anlamak için doktorunuzla birlikte çalışın. Hamileliğiniz sırasında hipertansiyon için ilacı açmanız veya hatta bırakmanız gerekebilir.

Hamilelikte Beslenme Neden Önemlidir?

Previous article

Acil Kontrasepsiyon Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.